Julklapp på 67 miljoner till regionala flygplatser
Publicerad den 2019-12-19 00:00av Redaktionen Det skulle varit 120 miljoner som kompensation för flygskatten men bantades först till 100 miljoner och nu slutligen till 67 miljoner. Dagarna innan jul kan alltså 11 regionala flygplatser i landet dela på de pengarna.
- Kanske vi ska se till helheten och glädjas åt de symboliska julklappar som staten nu ändå delat ut, säger Peter Larsson på Sveriges Regionala Flygplatser.
När flygskatten infördes i april förra året var ambitionen att minska flygandet. Att det skulle gå ut över de redan hårt prövade regionala flygplatserna var de flesta på det klara med, även regeringen. Därför utlovades en kompensation för det intäktsbortfall som ett minskat flygande skulle medföra, 120 miljoner på årsbasis att fördela på i första hand flygplatserna i Norrland. Den summan bantades sedan till 99,8 miljoner och efter ytterligare budgetjusteringar till 66,9 miljoner.
Men några pengar för 2019 betalades aldrig ut, bland annat med motiveringen att effekterna av flygskatten först skulle utvärderas. Inte heller i år kom några signaler om att pengarna var på väg samtidigt som skattens effekter på inrikesflyget blev allt mer tydligt. Men under hösten fick så Trafikverket i uppdrag att skapa en modell för hur pengarna skulle kunna betalas ut. Det slutade med två olika modeller för att komma fram nivån på kompensationen:
Det första alternativet var att göra en jämförelse mellan Trafikverkets prognos för den aktuella flygplatsen år 2013 och 2016 och sedan jämföra det med det hur många passagerare som i verkligheten passerade år 2018 och 2019. Av det verkliga bortfallet togs sedan 50 procent som en schablon för skattens påverkan på passagerarminskningen. Flygplatsen får sedan 499 för varje förlorad passagerare.
Alternativ två var en jämförelse av utfallet åren 2018 och 2019 med året 2017 eller ett genomsnitt för åren 2015-2017, alltså innan skatten infördes. Även här användes en schablon på att 50 procent av minskningen berodde på flygskatten och varje förlorad passagerare ersätts med 499 kronor. Trafikverket väljer det alternativ som ger högst ersättning till flygplatsen och i tillägg betalas också en engångssumma på en miljon ut till var och en av de elva flygplatserna som alltså får dela på sammanlagt 66,9 miljoner.
Att endast flygplatser i Norrland omfattas väckte tidigt kritik, även om de är extra utsatta. Ett flertal andra flygplatser, även i södra Sverige har även de drabbats av flygskatten och blivit av med flygtrafik. Men de får inga pengar.
-En annan märklig omständighet är att regeringen bestämt att man från nästa år helt tar bort dessa kompensationspengar. Var detta bara en engångsföreteelse eller ska man se dessa utbetalningar som en början på en kursändring när det gäller statens inställning och uppskattning av de regionala flygplatsernas betydelse, frågar sig Peter Larsson, vd för Sveriges Regionala Flygplatser.
De här elva flygplatserna blir kompenserade för flygskatten:
Pajala Airport
Gällivare Lapland Airport
Hemavan Tärnaby Airport
Arvidsjaurs flygplats
Lycksele flygplats
Vilhelmina South Lapland Airport
Härjedalen Sveg Airport
Skellefteå Airport
Örnsköldsviks Airport
Höga Kusten Airport
Sundsvall Timrå Airport