Kanadensiskt fack vill bojkotta SAS

Publicerad den 2022-02-17 00:00av Redaktionen
Kommentarer
Res inte med SAS. Det manar det stora kanadensiska facket CLC som retat upp sig på hur SAS hanterar återanställningarna av uppsagda piloter.
SAS är på väg att återuppta trafiken till Kanada med den nya linjen till Toronto. Nu uppmanar Canadian Labour Congress, motsvarande LO i Sverige om en bojkott mot flygbolaget. I CLC ingår också ALPA, den kanadensiska pilotföreningen. Med drygt 6 000 medlemmar.
Det är hanteringen kring de piloter som sades upp under pandemin och möjligheterna att få återanställning i stora SAS, Link och Connect, som retat upp det kanadensiska facket. De uppmanar nu därför människor att boka andra flygbolag än SAS.
– Vi fördömer hur företaget uppför sig mot facket och anställda, skriver CLC bland annat.
Skriv en kommentar

Kommentarer

Boy Cott
2022-02-19 11:19

Tycker vi bojkottar hela Kanada med tanke på hur dom handskas med demonstrationerna där, undantagstillstånd, fryser demonstranters tillgångar, säger upp deras tillgångar, fängslar dom etc, etc. Vänstern gillar inte när arbetarklassen protesterar.

lossas
2022-02-19 00:30

tänk på att danmark och sverige är beroende av arbetstillfällena som sas genererar.svensk och danskt närings och företagsliv är beroende av sas. tas kan i en situation evakuera mycket folk och utrustning , den kapaciteten går troligen inte att köpa in i en krissituation.

Kent
2022-02-18 13:44

Thomas: Ytterligare en anledning till att bojkotta SAS, med andra ord.

thomas
2022-02-17 19:40

Alla mynt har två sidor
Undra om detta fack känner till alla olagliga SAS strejker på kastrup.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten