Kina köper 160 Airbusplan

Publicerad den 26 november 2007
Kommentarer
Airbus meddelade på måndagen att man skrivit kontrakt på att sälja 160 trafikflygplan till Kina, en affär värd motsvarande 14,8 miljarder dollar.
  
Beställningen inbegriper 110 plan av typen A320 och 50 A330.

  
Airbus skrev i somras kontrakt med kinesiska samarbetspartners om att montera A320 i Kina, en marknad som hittills dominerats av den amerikanska konkurrenten Boeing. Monteringsfabriken i Tianjian räknar med att kunna leverera de första planen i början av 2009. Fabriken tros kunna montera fyra A320 i månaden år 2011.
  
Airbus och Boeing tror att Kina kommer att bli världens näst största marknad för trafikflygplan efter USA. De båda tillverkarna talar om mellan 1.900 och 2.600 plan under de närmaste 20 åren.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten