Luftbron Bromma – Visby vållar diskussion

Publicerad den 2 maj 2003
Kommentarer

Skyways satsning på entimmestrafik mellan Bromma och Visby irriterar Gotlandflyg. Bolaget menar att Skyways egentligen bara flyttar trafik från Arlanda till Bromma för att konkurrera med Gotlandsflyg.

Men samtidigt öppnar Skyways täta trafik nya möjligheter att komma till och från Visby via Bromma. Umeå, Göteborg, Malmö och Bryssel trafikeras ofta av Malmö Aviation och den 12 maj startar SAS flygningar till Köpenhamn. Dessutom finns linjer till Trollhättan och Ängelholm.

Bilden: Bromma Flygplats på väg att bli ett flygnav att räkna med.

Anledningen till Skyways satsning är enkom att slå undan benen på en stabil prispressare, skriver Gotlandflyg i ett pressmeddelande. – Tittar man närmare på Skyways satsning visar det sig att det handlar om en kapacitetsökning på endast 64 stolar per vecka. Istället försämrar man för passagerarna, främst på linjen Arlanda – Visby. Där minskas utbudet kraftigt.


Förutom ökad turtäthet Bromma – Visby så satsar Skyways med ett ”Klickpris” på intenet för 350 SEK enkel resa.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten