Lufthansa rustar för ny strejk för markpersonal
Publicerad den 6 mars 2024Lufthansas markpersonal strejkar igen i två och en halv dag från onsdag kväll den 6 mars till lördag morgon den 9 mars. Det är återigen fackförbundet Verdi som uppmanat markpersonalen från flera Lufthansa-företag att gå ut i strejk.
Lufthansa förväntar sig omfattande förseningar och inställda flyg på grund av strejken. Verdi har informerat personalen att sluta arbeta från klockan 4 på torsdagsmorgonen till 7:10 på lördagen.
I februari strejkade Lufthansas personal vid två tillfällen: den 20 februari stoppades de flesta av Lufthansas passagerarflyg på grund av strejk hos markpersonalen och omkring 100 000 passagerare drabbades. Den andra strejken den 28 februari fokuserade mer på att störa frakttjänsterna.
Verdi är Tysklands näst största fackförbund och förhandlar på uppdrag av cirka 25 000 anställda i tvisten. De kräver löneökningar på 12% eller minst 500€ per månad