
När regionala flygplatser hade en linje till Köpenhamn
Publicerad den 13 september 2019Kommentarer
Har för mig att redan på slutet av 60-talet flög SAS med en kort version av Boeing 737 (100?)från Kungsängen i Norrköping till CPH.
Jag jobbade som flygvärdinna på JZ mellan -93 och -03 och minns ibland när man fick resa iväg och täcka CPH-flygningar från t.ex. Linköping, Norrköping och Örebro. Det var roliga tider.
Någon som vet varför man flög sju gånger om dagen till Ronneby?
Skyways flög LPI-CPH 1995 och senare med S340 (helst då en B så länge de fanns i flottan) och sen med F50. Oklart om allt var bättre förr, men himla kul var det att jobba i LPI!
Skyways flög LPI-CPH 1995 och senare med S340 (helst då en B så länge de fanns i flottan) och sen med F50. Oklart om allt var bättre förr, men himla kul var det att jobba i LPI!
Det var då det. Bra att CPH inte får mer feeders.
Utcekla tågen till Arlanda från Mälardalen samt Dalarna så kan vi bygga mer inom arlandas uppsamlingsområde.
KLM har nu ett bra nätverk, som dock kan utvecklas. Med flyg till ARN, GOT, LPI samt VXO. CPH´s roll som hub är passé och hör till historien.
Minns på 70- och 80-talen. Då gick det 4-6 dagliga avgångar med DC-9 till och från NRK-CPH. Man undrar hur det var med kabinfaktorn då.
Åh Fokker 50 i mitt hjärta för all evig framtid!
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten