Nordic Airlink storsatsar Arlanda-Oslo !

Publicerad den 2003-08-29 00:00av Redaktionen
Kommentarer

Det ser ut att bli en gigantisk luftbro mellan de skandinaviska huvudstäderna till vintern. Finnairs nyförvärvade flygbolag, svenska Nordic Airlink, satsar nu stort på intraskandinavisk trafik. Det blir hela 16 dagliga avgångar (8 t&r) med MD80 mellan Arlanda och Oslo/Gardermoen. Kapaciteten ökar därmed med 2500 dagliga platser från den 27 oktober.
Redan på måndag utökas kapaciteten med cirka 600 stolar per dag. Det är det norska lågkostnadsbolaget Norwegian Air Shuttle (NAS) startar redan på måndag den första september tung trafik Gardermoen - Oslo med två turer om dagen och priser från dryga 300SEK enkel resa. Bolaget togs på sängen av den hårdnande konkurrensen mellan huvudstäderna. -De sista dagarna har det bokat på bra, säger NAS linjeansvarige Stig Willassen till @irmail.

SAS har cirka 26 enkelturer mellan Arlanda och Oslo. Därtill kommer Ryaniar med en daglig tur Skavsta - Oslo/Torp dit även Wideroe flyger från Arlanda. Mellan Stockholms och Oslo-området blir det alltså cirka 50 dagliga avgångar. Frågan är hur länge det håller i sig?

Bilden: Nordic Airlinks MD83, Foto Magnus Elander

I ett  pressmeddelande från Nordic Airlink skall bolaget att: Vi skall utvecklas till det ledande lågkostnadsbolaget i Norden och ska möta prismedvetna resenärers behov av att resa billigt och effektivt. Detta är den tydliga avsikten med Finnairs köp av majoriteten av Nordic Airlink.


Som första nyhet lanseras alltså nu den 27 oktober Arlanda – Oslo. Linjen kommer att ha sexton turer, dvs. åtta tur och returflyg varje vardag samt två till tre avgångar på lördagar och söndagar.


– Vi är övertygade om att det finns en stor efterfrågan på flygstolar till bra priser mellan Stockholm och Oslo, både från näringslivet och turistnäringen. Med våra MD-80 som tar drygt 160 passagerare kommer vi att erbjuda över 2 500 platser om dagen på attraktiva tider, säger Gunnar Ohlsson, VD för Nordic Airlink.


Under hösten kommer fler nyheter att presenteras av Nordic Airlink som ett led i utvecklingen tillsammans med Finnair.


Enligt uppgift är även Arlanda – Köpenhamn något som bolaget tittar på. Där har Finnair tidigare opererat i samarbete med Maersk, men man drog sig ur efter en kort tid.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten