Norwegian börjar flyga till Peru
Kommentarer
Det är det som är trixet med företagande att satsa rätt och få intäkter för att ha råd med lån/leasing, löner, avskrivningar, investeringar i pax upplevelse samt hålla ägarna nöjda med avkastning på insatt kapital. Ett stort felsteg eller en allvarlig olycka och man är borta.
Man hade en expansion på 38% 2018 och redan förutbestämt ska expansionstakten minska kommande år. Exempelvis så ska inte alla 787 leverareas som bestämt för 2019 utan man har dragit år handbromsen mer. Dock flyger alla 787 just nu gör att täcka upp max produktion.
Med det sagt så sker ändå en liten expansion oavsett vad alla experter här tycker om det.
Helt otroligt att Norwegian istället för att konsolidera den befintliga verksamheten och en ekonomi i fritt fall väljer att utöka verksamheten med stora initialkostnader!
Men är det så klokt att expandera då det är just den snabba expansionen som orsakat den dåliga ekonomin?
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten


