Norwegian startar Oslo-Arlanda !
Publicerad den 7 juli 2003Men bolaget nöjer sig inte med norskt inrikes. Den första september startar bolaget med 2 dagliga flygningar Oslo-Arlanda, lördagar undantaget. Bolaget opererar nu åtta Boeing 737-300 (bilden) och ett antal Fokker 50 i norsk inrikestrafik.
Därmed blir det åter tre bolag som flyger Oslo -Stockholm/Arlanda sedan Braathens drog sig ur linjen för tre år sedan. SAS är helt dominerande men även Finnair har en daglig avgång.
Från Oslo/Torp vid Sandefjord flyger SAS-koncernens Wideroe till Arlanda och Ryanair till Skavsta. Dessutom flyger European Executive Express Västerås – Oslo/Gardermoen.
Bilden: Wideroe DASH 8-400 för 75 passagerare som flyger Oslo/Torp-Arlanda.
Flygtiderna mellan Stockholms till Oslo- regionens flygplatser är normalt kortare än en timme. Men den totala restiden beror givetvis även på val av flygplats och marktransport. Men i alla fall går det snabbare än tågets 4 timmar och priserna med flyg är oftast väsentligt lägre än med det nya tågkonceptet Linx som ägs av SJ och Norska och Danska järnvägarna.
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten