Renare flyg stärker EU:s ekonomi

Publicerad den 6 februari 2008
Kommentarer
Av Mats Palmgren Europeiska Kommissionen och flygindustrin satsar tillsammans 15 miljarder kronor på teknikutveckling som ska minska flygets miljöpåverkan. Projektet gynnar inte bara miljön utan också EU:s ekonomi. En rapport publicerad av det brittiska finansministeriet visar att priset för att inte agera i miljöfrågan kan vara en reducering av den globala bruttonationalprodukten med 20 procent. Rapporten (The Stern review) betonar att det är viktigt att snabbt stödja utvecklingen av tekniker som leder till effektivare bränsleförbrukning och mindre koldioxidutsläpp. Med en ungefärlig budget på 1,6 miljarder euro för åren 2008 – 2014 är Clean Sky projektet ett av de största europeiska forskningsprogrammen någonsin. Hälften av pengarna kommer från flygindustrin, den andra hälften från EU.

 Kommissionären Janez Potočnik menar att investeringen kommer att löna sig:

–  Vi tror naturligtvis att det är en bra affär, annars skulle vi inte gå in i det, men vi kommer att noga följa vart pengarna tar vägen under hela forskningsprojektet, säger han till SR:s Ekot.

Flygindustrin är en viktig del av EU:s ekonomi och svarar för omkring 2,5 procent av bruttonationalprodukten och tre miljoner arbetstillfällen (direkt och indirekt).

Baserat på den beräknade tillväxten under de kommande 20 åren kommer flygindustrin att bidra med ytterligare 1,8 procent av EU:s bruttonationalprodukt, motsvarande 200 miljarder euro per år.

Samarbete för framtiden
När Clean Sky programmet introducerades i Bryssel under tisdagen sa Janez Potočnik att alla länder i Europa delar framtidens utmaningar:

– Vi måste alla öka den internationella konkurrensen och tackla miljöfrågan. Forskning utgör en stor del av svaret på utmaningarna som vi alla står inför. Vi kan göra större skillnad om vi jobbar tillsammans. Det är logiken bakom Clean Sky, som för samman offentliga och privata aktörer.

Clean Sky projektet är ett så kallat Joint Technology Initiative, JTI. Medlemmarna är 85 organisationer från 16 länder, 54 bolag (varav 20 faller inom kategorin små eller mindre), 15 forskningscenter och 17 universitet.

Samarbetet ska påskynda tekniska genombrott och minska tiden det tar för nya lösningar att nå marknaden. Målet är att minska den europeiska flygtrafikens utsläpp av koldioxid, kväveoxider och buller med 20-40 procent fram till år 2020.

Åke Svensson, Saabs vd och tillika ordförande i ASD (AeroSpace and Defence Industries Association of Europe) säger att projektet är strategiskt viktigt för miljön men också för flygets framtid och Saabs egen position i Europas flygindustri.

–  Tack vare vårt flygtekniska kunnande spelar Saab spelar en framträdande roll i Clean Sky. Vi har unika kunskaper och är övertygade om att vi kan bidra till att göra flyget mer miljövänligt.
Han säger att i grunden handlar Clean Sky projektet om att ta itu med två enkla frågor:

– Hur vi flyger och vad vi flyger. Flygindustrins miljöutsläpp anses inte vara acceptabla och Clean Sky är ett utmärkt sätt att ta itu med utmaningarna att utveckla ett flyg som är miljömässigt hållbart.

 

 

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten