SAS Europas punktligaste flygbolag
Publicerad den 15 september 2009

– Vi är förstås stolta över att vara Europas punktligaste flygbolag. Punktlighet är det som resenärerna värderar högst, och därför gör vi det också, säger Peter Viinapuu, chef för SAS i Sverige.
SAS har funnits i Europatoppen det senaste året efter att systematiskt gått igenom varje del inför en flygning. Sammanlagt rör det sig om en mycket stor mängd detaljer som måste klaffa i rätt ordning för att flygplanen ska kunna lyfta och landa enligt tidtabell.
– Det är personalens engagemang, både på flygplatserna och ombord, som gör det möjligt för SAS att inta Europatoppen i punktlighet. Och det är en tätposition vi har ambitionen att behålla, säger Peter Viinapuu.
I Flightstats ingår alla Europas flygbolag, såväl fullservicebolag som
lågkostnadsbolag.
Kommentarer
nu har ni chansen att få hugga lite..
som en tidigare talare nämnde.. SPELREGLERNA ÄR DESAMMA FÖR ALLA I UNDERSÖKNINGEN OCH SAS SLUTAR PÅ TOPP.. PUNKT. Det är väl kul att ett skandinaviskt bolag nyper den platsen?! (såvitt jag förstod var det just detta artikeln handlade om och inte lönsamhet eller hur företaget sköts?!) Bra jobbat, och det är bara hoppas att dom kan se till att få ordning på resten!
Angånende SAS kabinfaktor stämmer ca 76 %, och den har stigit på sista tiden men man drar ner på antalet avgångar så då blir det lite missvisande jämför med tidigare. SAS har i Paris ca 50-60 min turnaround medans Norwegian har ca 35 min. Ändå landar jag alltid i tid med Norwegian.. Planet städas av städpersonal medans kabinpersonalen på Norwegian gör det själv. Sådana småsaker kostar pengar….
Att sas har lång marktid vet jag inte riktigt vart du har fått det ifrån.. Dom har visserligen lågt utnyttjande av personal då det inte krävs så mycket personal för att ta hand om c:a 80 passagerare (om inte fler, eller färre). De senaste gångerna jag flög från frösön till arlanda så anlände dom i god tid, “deboardade” planet, lastade ut baggaget, och c:a 5-10 minuter efter det så var det klart att boarda planet, och vi avgick enligt avgångstid.
Halvfulla flyg? SAS har rapporterad en Kabinfaktor på 76,1% under augusti. Kan ni inte börja hålla er till fakta istället.
Ni som skriver om halvfulla plan har fel. Kabinfaktorn har gått upp den senaste tiden. Däremot kan man kanske prata om ett mindre belastat trafikprogram, vilket ev. kan spela in.
klart att man är på tid då man knappt har några passagerare ombord.
Ska man tala om regularitet kan man också titta åt frakt hållet. West Air ligger över 99% på sina postflyg i både Norge och Sverige.
I Norge har de 4 av 1500 flygningar senaste kvartalet, som inte var avlastade inom 20 min från utsatt tid.Tyvärr hjälper ju inte det några passagerare…
Med sjunkande passagerarsiffror är det inte så konstigt att SAS är punktliga.Frågan är om de är lika punktliga även när det är överbokat.Men det får vi ju aldrig veta.Synd!
Med halvfulla flyg så har passagerarna sett sig om eftr andra flygbolag för att de inte har varit puktliga.
Speciellt när man fått sparken efter massa år på sas. trist.
Det är en röra i branschen vad som är on time både när det gäller block off och on.
Ex
Block off på flygplatser där man inte behöver push back får block off tid när flygplanet börjar rulla (dvs ca 2-3 min efter “start av motorer”. Där det finns brygga “tjänar” avgången tid då off blir när planet börjar pushas bakåt (under den tiden hinner oftast motorerna starta) och kommer iväg 2-3 min före första förslaget.
Statistik – Förbannad lögn 🙂
Långa markstopp och lågt utnyttjande av besättningar och flygplan ger resultat i punktlighet men inte i lönsamhet…
Är kanske inte så svårt att hålla tiderna när det knappt är några passagerare längre…. Men grattis ändå! Kul att det skrivs positivt om SAS emellanåt.
Till Äntligen.
Förstår inte riktigt vad du menar med kul att SAS framstår så bra!…
Dom är ju bäst i Europa med punktligheten och jag kan lägga till att dom har en otroligt hög early arrival time än många många andra flygbolag i världen.
Punktligt eller inte… Nu när hälften av deras maskiner står på backen så kanske det inte är så konstigt… Vi säger väl grattis. Trots allt.
Jo, men är det inte samma spelregler för alla bolag, eller får SAS genvägar?
…börjar man rapportera statistik på ankomsttiden. Det är ju det som betyder något, inte att man är off-gate på exakt utsatt tid. Kul att SAS framstår så bra!
Sen ska man komma ihåg att förseningar i ankomsttide oftast inte beror på flygbolaget utan på flygtrafikledningen.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten