SAS firar 20 års trafik till Litauen
Publicerad den 29 oktober 2014SAS var första västerländska flygbolag att starta trafik på Litauen efter att landet frigjort sig från den sovjetiska överhögheten. Trafiken på huvudstaden Vilnius startade 1994 och följdes tio år senare av en linje från Köpenhamn till Palanga vid östersjökusten. Även den gången var SAS första främmande flygbolag med trafik på destinationen.
– SAS är vår mest solida och pålitliga partner här på flygplatsen, säger flygplatschefen i Palanga, Marius Gelžinis, i ett uttalande.
På flygplatsen i Palanga har man nu räknat ut att under de tio år som flygningarna pågått har SAS genomfört 13 000 flygningar, i snitt 3,5 om dagen året runt.
I dag flyger SAS 92 rotationer i veckan till Litauen: 38 från Köpenhamn till Vilnius, 26 till Palanga och 28 i veckan från Stockholm till Vilnius. Under jul och nyär blir det dessutom trafik från Oslo till Vilnius. Flygningarna till Litauen sker med CRJ900 och CRJ200 från Köpenhamn och med SAAB 2000 från Arlanda.
Kommentarer
Hultsfredbaserade Swedline var forst mellan Sverige och Palanga med trafik tva ar innan SAS borjade flyga linjen, naturligtvis fran CPH.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten