SAS-gruppens trafik upp 5% i augusti
Publicerad den 7 september 2004SAS-gruppens trafikarbete i augusti ökade med 5,1% och 2,9 miljoner reste med bolaget. Hittills i år har trafiken ökat med 9,9% och 21,7 miljoner har rest med bolaget. Beläggningen på flygplanen minskar något och är nu 66,7% för hela SAS-gruppen.
Det är i de norska bolagen Braathens och Wideroe samt finska Blue 1 som ökar mest, betydligt mer än marknaden. Spanair ökar ungefär som marknaden men Scandinavian Airlines ökning är med blygsam, endast 2% under augusti.
Bilden: SAS Airbus A330 startar från Arlanda. Foto Magnus Elander
Fördelat på olika marknader så går det bäst för SAS-gruppen i Danmark, Norge och på Europa. Den interkontinentala trafiken och den skandinaviska trafiken ökar svagt, knappt 2 %. Svagast utveckling har SAS i Sverige där trafiken minskade med 5% trots ett ökat utbud.
SAS bedömer att det kraftiga prispressen (yielden) som rått under första halvåret har reducerats. Men bolaget menar att överkapaciteten är ett stort bekymmer för resten av året.
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten