SAS säljer MD-80 flygplan
Resultatet av reduceringarna har medfört att SAS har haft ett överskott av äldre flygplan av modellen MD-80.
SAS har signerat ett avtal där det nordamerikanska flygbolaget Allegiant övertar 18 stycken MD-80. Flygplanen levererades till SAS mellan åren 1985 till 1991. SAS kommer att leverera flygplanen till Allegiant under första halvåret 2010.
Allegiant har tidigare köpt 13 MD-80 av SAS och anser att SAS MD-80 är de bästa som kan erbjudas på marknaden.
Efter försäljningen har SAS koncernen totalt 191 flygplan i operativ drift där kvarvarande
MD-80 utgör 24 stycken. De MD-80 som finns kvar i SAS flygplansflotta är kostnadseffektiva flygplan och kommer även att användas för att hantera säsongsmässiga variationer i SAS koncernens flygplansbehov.
Försäljningen kommer att reducera SAS koncernens finansiella netto skuld med cirka 200 MSEK. Ingen reavinst uppstår då försäljningssumman är lika med det bokförda värdet.
Kommentarer
Nu är du ändå ute på tunn is. Att SAS skulle brista i sitt tekniska underhållsarbete beroende på “den ekonomiska krisen” saknar grund. Möjligen kan den extrema överkvaliten som tidigare levererades nu ligga på en väldigt hög nivå.
I see Allegiant airplanes all the time here in Dallas. That is awesome that they’ll be getting more of them.
Förr på det glada 80-talet berömde sig SAS med att ha en hög teknisk standard. Att SAS tekniska standard på något sätt numera skulle överglänsa andra större europeiska flygbolag är en myt som saknar verklighetsgrund. Den ekonomiska verkligheten har gjort att både det förebyggande underhållet och planering av underhåll fått mindre resurser. SAS har dessutom fått anmärkningar från myndigheterna för missar i underhållsintervall som är av grov karaktär.
Att SAS MD håller så bra klass beror på att SAS-Maitenance gör ett fantastiskt jobb. SAS Tekniska är ett av världens bästa. Hoppas att det vänder för SAS, synd att en sånt klassisk flygbolag håller på att försvinna.
Ja den Md:n är som flygbranschen är som mest just nu: Snygg utanpå och genomrutten inuti.
Japp, och vilket bolag hade den maskinen innan? 🙂
Nä NU glömmer ni väl ända att AIR SWEDEN har VÄRLDENS finaste md maskin!
SAS flp tillhör värdens bäst underhållna, det är ett välkänt faktum.När SAS sålde sina DC-8or till USA så tyckte köparen att de inte behövde se planen innan leverans.Vi vet vad vi får det är SAS standard.Medela oss bara leverans datum så kommer vii och hämtar dom
De är fräscha helt enkelt, välvårdade och med utrustning som anstår ett “fint” bolag!
Betyder det att de var bokförda/har ett marknadsvärde på ca 11Mkr/st?
“Allegiant har tidigare köpt 13 MD-80 av SAS och anser att SAS MD-80 är de bästa som kan erbjudas på marknaden.”
Beror de på att de är välutrustade/har uppdaterats kontinuerligt eller är extra välhållna eller både och?
Är de “lågmilare” jmf med tex AA?
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten

