SAS växer snabbare än Norwegian
Trafikrapporterna från flygbolagen och flygets organisationer visar på fortsatt tillväxt på passagerarsidan. Norwegian fortsätter att växa men framför allt på marknaderna utanför Sverige. Den starkaste tillväxten mätt i antal passagerare skedde i Spanien vilket framför allt beror nya spanska inrikeslinjer. Spanien är nu Norwegian näst största marknad mätt i antal passagerare. Antalet amerikanska passagerare ökar också väsentligt. Sammantaget ger det en ökning på 12 procent under årets tredje kvartal.
Kommentarer
Hahaha glad för det lilla var bara förnamnet. Finns SAS ARN, trodde det bara var wetlease.
han som sa;
“Jeg kjøper en vare for 1 krone, selger den for 2, og jeg lever godt på den ene prosenten”
Meningslöst att jämföra Norwegian och SAS, jämför istället Norwegian med Vueling, Easyjet, Ryanair mfl, mest passande att jämföra med SAS är Alitalia!
Missvisande? Är bara ren fakta som presenteras.
Om ett drygt år kommer SAS dessutom ha den nyaste flottan från Stockholm. Redan idag är SAS långlinjeflotta i Stockholm nyare än Norwegians.
Det framgår tydligt av inte bara den här artikel, men också motsvarande artikler i danska flyg medier, att det absolut inte är i Skandinavien att Norwegian har nån växt värt namnet. Däremot finns Norwegians framgångar i UK och Spanien. Därför är alla jämförelser mellan SAS och Norwegian helt irrelevanta
En riktig søt artikkel :-)) Kanskje et eksempel på at man ofte ser det man ønsker å se … For all del! Gratulerer til SAS !! Ikke noe bedre enn å lete opp lyspunkter!
Snacka om en missvisande artikel. Men grattis till SAS för det lilla… i själva verket tror jag att de blir ifrån sprungna.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten


