Strömavbrott tvingar Bromma flygplats att stänga
Publicerad den 21 januari 2014– Vi vet fortfarande inte vad som gått fel. Det verkar vara något slags kabelbrott, säger Klas Nilsson, presschef vid Stockholm Bromma Airport, till Flygtorget.
Än så länge är det oklart hur många resenärer som drabbats. Så länge det varit ljust ute har plan kunnat både landa och starta, men i och med mörkrets inbrott är läget ett annat.
– Vi har ju reservkraft, så i teorin skulle vi inte behöva stänga igen. Men reglerna säger att vi måste ha reservkraft att tillgå när det blivit mörkt, och det är den vi använder, så därför har vi stoppat all trafik, säger Klas Nilsson till Flygtorget.
Från 17-tiden och framåt är det ett 60-tal flygningar som drabbas. Bolagen har enligt Klas Nilsson löst det på olika sätt.
– Vissa har ställt in, vissa har dirigerat om till Arlanda och andra har valt att avvakta i väntan på en lösning, säger han till Flygtorget.
Kommentarer
Det är väl inte så förvånande. Det finns ju massor av både kraft-och telekablar på Bromma som är från stenåldern. Helt naturligt att dessa så småningom vittrar sönder.
att visuellt blir lite svårt.. dvs flygplatsen stänger helt..utan ögon på plats…
På vilket sätt skulle RTC påverka i detta fall?
fick vibbar hur bra det är med remote ATC nu.. 🙂
+ IFR APCH PROCEDURE NOT AVBL. VISUAL APROACH ONLY DUE SECONDARY POWER SUPPLY NOT AVBL.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten