Umeå flygplats tangerar sitt rekord

Publicerad den 7 november 2007
Kommentarer
81.900 passagerare flög till och från Umeå flygplats under oktober månad, meddelar LFV.

- Det tangerar rekordet som den enskilt största resemånaden i flygplatsens historia, säger flygplatschef Karin Larsson-Tängdén.

Under våren och försommaren minskade passagerarantalet jämfört med föregående år men hösten har varit mycket stark med en ökning i juli, augusti, september och nu ytterligare 4 % i oktober. Sammanlagt har Umeå flygplats drygt 8.000 passagerare fler än i fjol vid samma tid.

– Det är mycket roligt att chartern ökat med 60% och att även den stabila Stockholmstrafiken ökat ytterligare, fortsätter Karin Larsson-Tängdén.

I slutet av oktober har Flynordic satt in ytterligare sex turer i veckan så utbudet är nu utökat med över 1000 stolar.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten