Utlänningar får småviltsjaga i norr
Publicerad den 3 april 2007"Det är ett glädjande besked, som betyder en del bl a för helikopterföretag", säger Per Töörn, förbundsdirektör i Svenska Flygföretagens Rikförbund, SFR. "Men hela turismen i norr gynnas."
Men för att garantera goda viltstammar också i framtiden så kan fortfarande småviltjakten begränsas, men då ska sådana beslut tas av andra skäl än var jägaren är mantalsskriven eller av vilken nationalitet denne är (Flygtorget @irmail 28 april 2006).
Jordbruksminister Eskil Erlandsson säger i en kommentar att han vill lyfta fram möjligheterna att utveckla jaktturismen:
“Det finns behov av ökad sysselsättning i glesbygden och förändringen ger förutsättningar för att fler ska kunna få arbete inom alltifrån hotell och affärer till turistföretag.”
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten