Virgin Express backar ur Tysklandbas !

Publicerad den 22 september 2002
Kommentarer
Sir Richard Bransons europeiska lågprisbolag Virgin Express överger nu planerna att etablera sig med lågkostnadsbas på flygplatsen Köln/Bonn. Detta efter att de kapitalstarka nykomlingarna - Lufthansas lågkostnadsbolag Germanwings och TUIs Hapag-Lloyd Express – beslutat om att satsa på en lågkostnadsbas på den tyska flygplatsen och konkurrera med extremt låga priser.

Virgin Express bedömer att etableringen inte kan bli lönsam på flera år under dessa nya omständigheter utan kommer att fortsätta att stärka sin position som största operatör i Bryssel.
Vårt beslut att fokusera på Bryssel istället bygger på sunt förnuft, säger Virgin Express ordförande David Haoare till ATW.


Hur Virgin Express kommer att agera på linjerna från Stockholm och Göteborg till Bryssel är ännu inte officiellt. Bolagets avtal om Code Share-flygningar (gemensamma flygningar) med SN Brussels Airlines upphör i december 2002.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten