
Strejken slut – treårigt avtal på plats
Publicerad den 3 maj 2019Kommentarer
Svenska staten säljer inte ut sista % aktier i SAS för så kommer Riksdagens politiker inte flyga gratis alt mkt billigare.
Förr flög ministrar kungafamiljen och statsministern gratis. Övriga politiker i riksdagen med 50-75% rabatt. Har ej ändrats va?
SAS strejken:
En lyx strejk som kommer kosta många viktiga pengar som annars hade varit en del av års vinsten.
Snart ska väl cabin facket ha sin del av kakan med.
Bara en tidsfråga. Dvs spä på läckaget av annars vinstpengar…..
Selvfølgelig skal skatt beregnes ut fra prosenter. Du skjønner jo ingeting av det jeg skrev. Men ble jeg forbauset?
Staten väljer att behålla en del i SAS därför att man inser vikten av goda kommunikationer för landets näringsliv. Man vill inte hamna i samma sits som Ungern gjorde när Malev konkades.
Staten äger inte SAS man är endast delägare 14,8% är väl inget problem.
Jag och många med mig känner ingen flygskam.
Visst är det tråkigt med strejk men det är en rättighet som anställda har.
Drabbades själv av strejken men SAS hanterade situationen MYCKET BRA för mig. SAS är enligt min mening ett mycket BRA bolag. Finns inget annat bolag som når SAS klass i Sverige.
Varför säljer inte svenska staten ut detta bolag? Regeringen propagerar ju själva starkt för flygskam och flygskatt, men samtidigt ska de äga ett flygbolag? Att de dessutom valt det bolag som tydligen styrs av de som sitter på glasverandan gör inte saken bättre. Konkurrenterna varslar 300 pers och ni önskar 13% lönepåslag?
Björn skall alla betala samma summa i skatt också då? Fast summa inte % baserat på lön? Super bra.
3,5 prosent lønnsøkning i 2019, 3 prosent til neste år og 4 prosent i 2021. Når skal man begynne å forstå at for eksempel 3% av 1 million er da mye mer enn 3% av en som lønnes med 400.000 kr i året. Gi fast kronetillegg til alle, så vil i alle fall avstanden ikke bli større for hvert eneste lønnsoppgjør!
Vi har tecknat ett treårigt avtal med grabbarna nu, såklart inte nöjda, men det var vägen vi kunde enas på. Slut på fria Rayban å uniformsskor, 6,74% på tre år och en luring om dom säger upp avtalet efter två år som nu.
Det finns planer för kåren för framtiden.
Nu tittar vi framåt å kaffepannan puttrar när våra gäster kommer tillbaka.
Ökat skydd mot outsourcing?
Hur då?
Det finns inga vinnare idag, strejken lämnar en sur eftersmak för lång tid framöver.
Det är hög tid att Sverige och Danmark säljer sitt resterande innehav och därmed avlägsnar de sista resterna av skyddad verkstad!
Skadorna som konflikten skapat ekonomiskt och på varumärket SAS är irreparabla för innevarande verksamhetsår.
Totalt får piloterna 6,9% varav 3,5% första året.
Flexibilitet, mixed fleet flying och bättre schemaläggning för piloterna i varibel grupp. Det blir också ett ökat skydd mot outsourcing.
60% av piloterna har förutsägbara scheman?
Det är väldigt otydligt vad piloterna faktiskt fick?
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten