Norwegian stannar kvar på Skavsta
Publicerad den 24 september 2023Beläggningen på de två linjerna till Alicante och Malaga har varit god. Därför återvänder Norwegian till Skavsta även nästa sommarsäsong.
I april drog Norwegian för första gången igång trafik från Skavsta till Alicante och Malaga. De två linjerna flygs som turnaround från respektive bas i Spanien. Enligt de första planerna var det säsongslinjer fram till oktober på försök och nu kommer beskedet att de återupptas även nästa sommarsäsong.
– Vi är oerhört glada att Norwegian stannar kvar hos oss och även utökar trafiken. Det känns väldigt roligt att kunna fortsätta erbjuda dessa populära destinationer för våra resenärer. Både Malaga och Alicante har haft en god beläggning och det finns en stark efterfrågan även fortsatt, säger Jesper Fredmark, vd Stockholm Skavsta Airport.
Det fortsatta samarbetet med Norwegian är ett viktigt steg i den långsiktiga planen att sätta Skavsta på den nationella och internationella flygplatskartan.