Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Byta bransch

Tråden startades av Daniel

Hejsan jag undrar ifall man behöver allti godkänt i sina kärnämnena svenska matte engelska för jobba som cabin crew?
Har jobbat inom sjukvården i nästan 16 år men är sugen på byta bransch helt.
Jag har godkänt i svenska matte men inget betyg i engelska.
Tack snälla

Publicerad den 2024-06-25 14:58
Skriv ett svar
Antal svar: 3

svar

ABC
2024-06-25 21:54

Ett stort problem är att dagens initiala rekryteringar enbart sker av rekryterare och rekryteringsverktyg vilket tagit bort allt tänkande. Är det tillsagda att det ska vara “Gymnasieexamen” så sållar de genast bort alla som inte har just det enbart för att de är tillsagda att göra detta. Men ingen kommer ens titta på dina betyg såvida din engelska håller hög klass. Sjukvårdserfarenhet värderas högt. Lycka till!

Tobbe
2024-06-25 20:41

Betyg i Engelska underlättar förstås men inget är väl skrivet i sten så sök! Borde väl vara möjligt att gå en engelska kurs på komvux eller liknande?

Kenta
2024-06-25 19:21

Bara att söka! Personlighet och din bakgrund som sjuksköterska är det som prioriteras. Engelska är ju viktigt så gör det engelska Berlitz test! Tyvärr är kanske flyget inte så mycket bättre men värt att testa! Lycka till!

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500