SPGs strategi
Vad har egentligen SPG för strategi i konflikten om avtalet för piloterna? Är det något mer fackförbund i Europa som hittills inte har lyckats räddat ett enda arbetstillfälle?
svar
Att SAS ska hålla på med labour shopping för att unvika skatter och pressa sin personal luktar rätt illa när Danska och Svenska staten håller verksamheten över vattenytan.
Både Easyjet och Ryanair (åtminstone delvis) har piloter anställda i bolaget. Med högre löner än dem på SAS.
Men lägg över alla i SAIL då. Behöver inte nödvändigtvis innebära en försämring för piloternas del. Eftersom du är moderat känner du säkert till de höga arbetsgivaravgifterna i Sverige och vilka effekter det för med sig.
@Ann. Skulle inte vara förvånad om den “stora administration” du hävdar arr SAS har beror på en mycket komplicerad situation med administration av egna piloter och kabinpersonal med hundratals olika regleringar (inköp av pilotsolglasögon m.m.) Om SAS köper dessa piloter och kabinpersonal externt blir det som för Easyjet, Ryanair m.fl. att SAS slipper denna stora administration. Ditt andra argument om anställda per flygplan handlar bl.a. om att SAS har tekniskt underhåll och marktjänster i egen regi. De flesta andra bolag köper dessa tjänster externt och därmed mindre antal antällda per flygplan. Och det var min “moderata” sida som kommenterade.
@Erland. Ja du Erland. Det är alltså “statsministern i det dysfunktionella skitlandet” som har gjort allt för att efterfrågan på piloter nu är obefintlig? Jag tror att det är marknadskrafterna som just nu ställer till det för den stackars pilotkåren.
Miljöpartiet.
Du kanske kan berätta mer om den skyddade verkstaden? Tänker du på att SAS har rekord i antal anställda per flygplan? Att dess administration är lika stor som Easyjets och Ryanairs – tillsammans.
Det är fritt val att utbilda sig till pilot, jag hade 2.2 i medelbetyg från gymnasiet (Mer eller mindre underkänt). Sparade länge till utbildning genom hårt arbete och har arbetat nästan hela mitt liv som pilot. Om du vill jobba treskift i en smutsig miljö för låg lön så är det ta mig fan ditt eget val. Kom inte och säg att du inte har möjlighet att göra något annat. Har du energi att reta upp dig på min lön så föreslår jag att du lägger den kraften på att utbilda dig till ett yrke du trivs med. Prova en svetskurs och gå med i facket så kan du bli statsminister i det här dysfunktionella skitlandet, då tjänar du dubbelt så mycket som jag.
@Erland och Ann.
Det var inte “miljöpartisten” eller “socialisten” inom mig som skrev detta. Det var min marknadsorienterade sida (“moderaten”) som inte tror på verksamhet med en “skyddad verkstad”.
Det finns faktiskt de som arbetar treskift i smutsig miljö och inte blir bjudna på kaffe! De har betydligt lägre lön.
Det är ta mig fan ingen priviligierad livsstil, jag förstår att du inte jobbar som pilot. Upp kl 03:30 på morgonen och sitta in bullrig förarhytt i 12 timmar. Du vet inte ett skit vad du pratar om, det handlar om att du inte tål att vi har 50-100000:- i månadslön, ren och skär avundsjuka. Du är en sann socialist.
Miljöpartiet.
Vilken “priviligierad livsstil” är det du syftar på?
SAS ligger i bottenligan när det kommer till piloternas löner och schemaläggning. Är flera som slutat och gått till andra bolag de senaste 5-10 åren.
Som vanligt gott om en massa läktarexperter.
Nu hade du nog lite otur när du tänkte….
Se bara på hur det ser ut i USA….
Alla “stora bolag” har service providers, speciellt för de tunnare linjerna med färre passagerare. Så att huvudbolaget kan koncentrera sig på sin kärnverksamhet. Lång linjer och sk “täta” linjer där man kan fylla sina flygplan och därmed tjäna sina pengar.
I SAIL har man i alla fall bra lön… Och oavsett vad den svenska personalen går med på så kommer de fortsatt att driva SAIL och fortsätta med outsourcing. Det är inte första och heller inte sista gången som SAS ledning kommer med sparförslag, “Om ni inte går med på detta outsourcar vi er”. Någon gräns borde väl finnas? Räcker det inte med att man har löner som är 30% lägre än Easyjet eller Norwegian? Skall det vara 50% lägre? 70%?
Det stämmer att SPG förkastat SAS förslag då det innebär permanenta lönesänkningar på 15% här och nu plus ytterligare ca 10% inflationjusterat fram till 2026. Man skulle inte få någon konflikträtt fram till 2026 samtidigt som SAS har tillåtelse att driva fri outsourcing och kan dessutom säga upp avtalet med piloterna med kort varsel samtidigt som SPG inte får säga upp avtalet.
Något liknande avtal har inget flygbolag i Europa. Man har gått med på TEMPORÄRA försämringar, väsentlig skillnad.
Din analys är helt felaktig.
SAS har sedan 15-20 år bestämt sig för att försöka avveckla dagens struktur.
Inhyrning innebär inte lägre kostnader över tiden, snarare det motsatta.
Som lök på laxen äventyrar företag också sitt varumärke när inhyrd personal ansvarar för kärnverksamheten och kundkontakten – det är generellt så för de flesta branscher.
Outsourcing är snarare grundat på övertygelse och ideologi istället för på sunda ekonomiska fundamenta.
Ibland måste man faktiskt se verkligheten som det är.
Nätverksbolag worldwide anställer sin personal i sitt företag och så gör man även här i Europa. SAS har inte upptäckt en “magisk formel” som alla andra har missat, SAS har bestämt sig för en modell som de flesta andra har förkastat.
Så har man även gjort tidigare, t.ex. i den vettlösa bolagiseringen. Det gick ju sådär…
Sail flyger med tre maskiner idag från Arlanda.
Är det brist på personal från Airlines?
Så då anser du att det är bättre att lämna SAS och sen bli återanställd i SAIL eller det nya AOCt? SAS har väl också kommit med ett förslag som har förkastats av föreningarna?
Piloterna i SAS har helt och hållet förstört för sig själva genom de två senaste strejkerna. Strejken i 2019 var förödande och gjorde att SAS fick nog och bolaget har nu slutligen bestämt sig för att avveckla dagens struktur. I framtiden kommer det inte att finnas varken kabinpersonal eller piloter anställda i Scandinavian Airlines. SAIL och i bästa fall det nya AOC:t (som blir litet till storlek) är enda alternativen. Resten (dvs huvuddelen 70-80 %) av kabinpersonal och piloter kommer att hyras in. För SAS handlar det om bolagets överlevnad men för SAS-piloterna handlar det att slåss för sin priviligerade livsstil. Jag satsar på SAS överlevnad.
SPG har gett ett sparförslag till ledningens skulle innebära besparingar på ca 500-600 miljoner kr per år. Bland annat genom lönesänkningar på 15% fram till och med 2022.
SAS sa dessvärre nej. Bland annat för att SPG kräver i gengäld att man skall återanställa uppsagda piloter innan SAS fortsätter med all sin outsourcing. SAS vill dock outsourca till varje pris vilket också var skälet till strejken 2019.
En annan sak som är värd att nämna är att ledningen och de högsta cheferna inte sänker sina egna löner med en enda krona.
Så blir det för SAS och alla andra bolag när LAS följs och de med kortast tid i firman får slut.
Avgångsvederlag är det ingen som får. Det är ordinarie uppsägningstid enligt avtal.
Månadslön ×2 eller x3 i slutlön med alla tillägg av kompdagar och semester.