Malmö Aviation till Åre skulle ju vara dyrt?
Hej, jag gjorde ett test på kul för att se vad det kostar att flyga upp till Åre med Malmö Aviation. Jag har tidigare hört att det är affärsresenären man är ute efter, men efter en sökning så hittade jag en resa för 1083kr tur och retur. Kommer de att hålla så låga priser så är väll målgruppen även skidåkaren som inte pallar att ta bilen?
Hur långt är det från Östersunds flygplats till Åre och hur kan man färdas?
svar
Å redan med start om två veckor byts SAABen ut mot Avro på vissa avgångar. Heja Malmö! När ska de börja BMA-LLA??
Jag kollade 16-23 december på flygtorget – 1000 kr
8-15 feb 2288:- ToR…. Mitt i Februarilovsperioden. Känns väl som ett bra pris?
Egen bil ca 1000 kr enkel resa
Delat bil fr. 200 kr enkel resa
buss 150 kr enkel resa
8,7 mil är det till Åre från flyget ca 1 timme beroende på väglaget tar det
Vilket datum sökte du på? såhär på hösten är det ju inte många skidåkare på backarna då de är täckta av gräs, grus och lera. Prova boka kort inpå skidresan så ska du få se.
Provade Du att använda det nyss nämda, för dig kanske okända, Google och söka på Flygtransfer Åre?
men hallå, kan man få ställa en fråga till, sen behöver du väll inte vara så jävla sur?
Vad kostar transfer till Åre?
Det är är ju lätt att kolla upp med ett verktyg som heter “Google”, men jag kan göra det åt dig…. 😉 Det är 86.7 km från Flygplatsen till Åre. Man kan ta sig dit antingen med taxi, hyrbil, Åre Flygtransfer, tåg eller buss från Östersund.
Har du fått svar på din fråga?