Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

ostlänken

Tråden startades av Ove

Är det inte lika bra att lägga ner ostlänken nu när skavsta totalfloppar?

Måste vara som att slänga skattepengarna i sjön.

Publicerad den 2014-08-12 13:49
Skriv ett svar
Antal svar: 3

svar

Lågprisprofilen
2014-08-12 15:44

@ABC

Finns säkert flera anledningar. Men en är att just järvägen förbi Nyköping är usel och Nyköping växer som pendlingsort.
Genom att bygga en helt ny bana så avlastar man andra stråk, exempelvis Järna-Katrineholm och Norrköping-Linköping som är hårt belastade av andra tåg.

ABC
2014-08-12 14:59

Varför skrotar man inte sträckan norr om Linköping och satsar på sträckan över till Göteborg istället? Nyköping känns inte direkt som någon metropol och med nuvarande sträckning tar det bara dryga timmen till Norrköping. Hur många minuter kan ostlänken spara in där?

Lågprisprofilen
2014-08-12 14:33

Ostlänken är inte en bana från Järna till Skavsta. Det är en bana från Järna till Linköping i första etappen och sedan vidare till Göteborg.

Den nuvarande Västra stambanan mellan rikets två största städer går i huvudsak där det inte bor någon. Detta rättar man till med ostlänken och får dessutom bra förbindelser mellan Linköping-Jönköping-Borås-Göteborg. Där tågåkande idag är en pina.

Om Nyköpingsborna vill ha sitt stopp i Skavsta eller närmare stan är egentligen oväsentligt för projektet.

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500