SAS med ett ben i graven
På grund av SAS åldersvaghet och totala brist på konstruktiv initiativförmåga står nu företaget på randen till kollaps och död.
Nu drar även svenska regeringen öronen åt sig och vill sälja ut det förlusttyngda SAS. Vem hade väntat sig något annat? Ingen ägare vill fortsätta att pumpa in miljarder i ett företag som skötts så otroligt dåligt, ja rent av klantigt, de senaste decennierna.
Det går helt enkelt inte att leva på gamla meriter sedan det glada 70 och 80-talen. Dessa tider kommer aldrig tillbaks. Vanligt folk vill flyga billigt och snabbt från A – B. Inte ens affärsresenärerna tror längre på SAS som ett modernt och effektivt transportmedel.
Gamla flygplan. Gammal personal. Gammal styrelse utan visioner.
SAS har sig själv att skylla. När man så fullständigt ignorerat omvärldens nydaning blir resultatet därefter. SAS har stått overksamt och tittat på när kreativa flygbolag flugit förbi.
Inte helt utan ironi kan man enkelt konstatera att SAS står där med lång näsa och tappade byxor.
Nu, när det är för sent, inser Mats Jansson att nu ska vi minsann visa på allvaret i situationen! Vi sparkar ytterligare 20% av personalen så löser sig allting.
Hur urbota idiotiskt får en företagsledare bete sig? Hur kan man göra sig av med den bästa investeringen i ett företag? Nämligen kompetens i form av duktig personal?
Ett övergrepp på solidariska medarbetare utan motstycke. Istället skulle naturligtvis det fundamentala systemfelet åtgärdats i god tid. Inget företag överlever med en styrelse som varken har synförmåga eller hörsel. Hur i helvete kan man stänga in sig i ett hörn och låtsas som att inte omvärldsförhållanden konstant förändras?
Det borde vara straffbart att köra ett tidigare så lönsamt SAS totalt i botten. Var finns ansvaret? Tydligen inte hos styrelsen som gladeligen mjölkat miljarder från ägarna i de skandinaviska länderna.
Tyvärr hjälper det inte SAS om alla oduglingar i styret avgår – det är för sent. Dödsryckningar har börjat i SAS. Ingen vill köpa ett döende illa skött företag. Lufthansa var på gång – men insåg i tid att SAS var döende.
Tack till Norwegian. Tack till Ryanair. Dessa företag har visat på kreativitet och hur man ska driva lygbolag på 2000 talet.
Mvh NotSAS
svar
@svar Max Pax , konkurencen är “All over ” och ändrar sig dag för dag , men Ja yielden är bra eller bare bättra i Norge,så du har da rätt i ditt antagende i ett vist mån.
Glädjer mig att du är så frekvent resenär med Sas och bidrar till jag och alla andra i Sas har ett job och därför kan betala skatt här , än så länge….Kanske Sas må ändra sitt setup så vi alla kan få en slags sjöfarts skatt for att möta Norwegians usympatikske setup. Jag gir gärne min besparing i skatt direkt till Sa i fall man lyckas med en sådan avtal.
@Pierre Holmgren
Tänk efter lite, bara lite. Snälla!
Om SAS har problem med minskad inkomst, så är ju det sista dom vill ha i Norge är ökad konkurrens, då de har hög yield där.
Att bara skriva “inte unikt” är knappas relevant i denna tråd eller?
Jag är ingen Norwegian-kramare. Jag har 476 SAS-flighter registrerade i Flightaware. Ska flyga 4 till nästa vecka. Jag flyger SAS så ofta tillfälle ges. Jag försöker dock vara objektiv i mina inlägg till skillnad mot någon som försvarar SAS genom att säga “Norwegian är värre”.
Konkurs? Nja snarare likvidation i så fall. Själva flygverksamheten gick och går med vinst.
2009 gjordes en nyemission. 2012 handlade det om förlängning av lånen.
trodde bägge benen var i.
Ja, det var faktiskt väldigt nära konken den gången.
Visste du inte det?
“Trött” Nära?
*Tre stater
*Wallenbergarna
Ja det var ju jäkligt nära 🙂
Så nu kan vi låsa tråden och öppna upp den om 5år igen.
De blir kanske en viloplats för de RÖD-nosade!
Dögrävaren har stått med båda benen i graven men lever fortfarande!
@Georgina
Nu har ju tråden ca 4,5 år på nacken, så om den är aktuell ligger väl i betraktarens öga. Viss aktualitet har den eftersom tråden fortfarande lever. Skillnaden är att SAS står på lite stadigare mark och Norwegian har börjat ägna sig åt isflakshoppning. Idag röd, imorgon död! Eller idag död, imorgon röd?
Ja, han hade verkligen ett horn i sidan till SAS. Lite grann som Pierre Holmgren har mot Norwegian. Det får dock inte gå till överdrift. Få konsumenter läser detta forum. Bättre att gråta ut i Aftonblaskan om man vill dissa…….
Tänka sig att NotSAS fortfarande är på tapeten efter fyra år.
Underbart att läsa hans gamla trådar och inlägg. Läs bara denna ingress till tråden “ett ben i graven”.
Så aktuell och så typisk NotSAS klokhet. NotSAS – vi älskar dig! Snälla, kom igen med nya trådar!
Flygbranschen kan liknas vid rysk roulette! Man vet aldrig när det smäller!!
Du har helt missat att SAS i samband med den senaste nyemissionen var timmar ifrån konkurs?
Det var ytterst nära att SAS försvann där. Vi vet ju även hur nära det var för bara några månader sedan. Så NotSAS hade ju rätt!
Tror snarare att det är Norwegian som går i graven och detta snart. Tappa 15 % av sin RASK och samtidigt betala en jädra massa dyra leasingsavtal för 737-800or och 787or… För att inte tala om att Hifly ska få betalt, precis som EuroAtlantic, Jettime och DAT… Sen om man kollar i deras egna redovisningar är de skuldsatta över huvudet med skulder på motsvarande 85 % av egenkapitalet. De enda reella tillgångarna de har är fem nästintill osäljbara 737-300or soom lider av ålderskramp.
Misstänker jag. Norwegians misshandel av passagerarna hjälper till. (Dreamlinerproblemen, ingen kompensation till pax, taskig punktlighet osv).
SAS aktien har stigit starkt de två senaste dagarna.
Detta inför presentation av trafiksiffror för december.
Så fel man kunde ha när man redan 2009 spåde kollaps och död. Nu är det 2014 och den enda som verkar ha kollapsat är NotSAS själv.
Och ??? Det är vel vanligt i dom flesta brancher …..
Pierre Holmgrens kompis, tillika chef för SAS Richard Gustavsson uttalade sig förra veckan till VG Ekonomi:
”
Vi är självklart mycket oroliga för den konkurrens vi ser på inrikeslinjer i Norge. Dessa är mycket lönsamma linjer för SAS och vi kommer att se en stor prispress 2014-2015.”
GO NORWEGIAN !
Du är en idiot.