Starta flyglinje London?
Vad krävs det för att starta reguljärflyg mellanstor stad i Sverige (ca 100000 inv, närområdet ca det dubbla) och London? Ekonomiskt omöjligt? Borde ju finnas både plan och piloter? Slotar? Lease?
svar
Varför inte Damaskus – Skavsta?
Hyr in en A320 från SmallPlanet. 168 pax X € 1.000
Kan flyga tom tillbaka
Hmmm det låter som den siste dåren inte är född ännu.
Titta lite i facit över s.k. svenska bolag……..finns det något som lyckats ????
Om du kan fixa bra anslutningar till BA, Virgin eller något annat stort bolag med Londonbas, så kör! Ett minimikrav är då genomgående bagage och att du flyger minst fem dagar i veckan.
Om du inte har ett bra samarbete med ett stort flygbolag och vill flyga mindre ofta, så ska du bara flyga om du kan fylla varje plan med brittiska turister. Marknaden i en svensk småstad för londonturism är för liten för mer än några enstaka charterturer.
Bstn, du saknar en mängd kunskaper…
Växjö-Weeze är till större delen fylld av holländare och tyskar med feriehusi Småland. De få smålänningar som flugit dit byter mestadels plan för vidare färd till London. Linjen ska nu läggas ned.
Det andra två linjerna är helt subventionerade av landsting/regioner och lokala näringslivets organisationer. De matar gratis in passagerare till de kontinentala storbolagen. De tackar för och tar emot sina nya passagerare som de får helt gratis… Desutom “glömmer” du att nämna att planen utgår från Karlstad och sedan mellanlandar i Jönköping – subventioner från TVÅ regioner är helt nödvändig. Dessutom har de enbart flugit några veckor…
Men är det inte så med en mängd linjer, att det bara finns intresse åt ena hållet? JKG-FRA, JKG-BRU, VXO-DUS…? London borde väl knappast vara svårt, med både utgående och “hemvändande” pax?
Precis, varför lades Luleå – London ner, var det inga britter som ville upp?
Att Londons invånare också vill åka till denna svenska stad, annars satsa på någon enstaka charteravgång.
PA-28 från Borlänge till Luton låter som en utmärkt idé. Om du skaffar planet så kan jag ratta det så delar vi på stålarna.
Mvh,
Pilot