Någon som vet vad felet på Dep QR172 är?
Någon som vet vad felet på departure för QR172 är?
Man leder ju kärran åt totalt fel håll?
Ingen snö röjning, inga CB:n vad händer?
http://www.flightradar24.com/QTR172/6420a3b
svar
pilot.. sväng vänster för ett sundare val.. eller hur var det nu…
du får gärna utveckla det där med att ARN skulle vara en av de ineffektivaste flygplatserna i Europa… ?
Det finns ju en orsak till att Väsby kommun vänt BR ryggen..
Tur att bolag får VA på andra flygplatser runtom i världen där man vill förenkla.
en av orsakerna till att VA förbjöds var att Hot and High inflygningarna var för många… 🙂
Det gäller bara Boeing och CRJ.
För Airbus står allt i NOTAM.
Dessutom klassas inte Airbus som luftfartyg.
Re: Spotter.
Du börjar med att påstå att det INTE är miljötillståndet som styr bananvändningen på Arlanda.
Sen kommer det massor av text som inte backar upp det påståendet på något sätt.
Jag påstår igen att det faktiskt ÄR Arlandas Miljötillstånd som styr bananvändningsmönstret. Om en flygning som QR172 har färdplanerat via TRS som är en utpasseringspunkt från Stockholmsområdet och det blåser från nordost och det under off-peak, då kommer starten ske från bana 08 med en vänstersväng direkt efter start.
Det är helfel att tro att det är miljötillståndet som styr vilka banor som används för start och landning på Arlanda. Jag bor i Upplands-Väsby och tillhör INTE dom som stör mig på flyget men eftersom jag är flygintresserad så läste jag både ansökan och domen för Arlanda.
Det är flygplatsen som ansökt om ett visst rörelsemönster och sen är det Transportstyrelsen som godkänt det och sen sa domstolen OK. Men det som Arlanda sökt var inte det bästa. Förmodligen ville de inte ha det.
Ta en sån sak som visuella inflygningar. Det är Arlanda själva som hittat på att det inte ska gå att göra på Arlanda. Sen skyller de på miljömupparna. Dom jag känner här i Väsby som kan det minsta lilla om flyg och känner sig störda av bullret ibland är skogstokiga för att Arlanda inte vill tillåta visuellt.
Den skogstokigaste av dom alla. (Mr BR) har dessutom varit på SAS i 30+ år. Han hävdar. Rätt eller fel. Att ARN är en av de sämre flygplatserna i Europa på att vara effektiva. Andra piloter i samhället säger samma sak.
Nu hamnade ju den här på en tråd där den inte passar alls, men what the….
Finns snart inga som vill komma till Sverige.
Man pratar om miljön men styr flygplan på maximala arr och dep vilket gör att all den bränsle man sparat på en fight äts upp av Svenska bestämmelser eller de som ger flygplan färdtillstånd.
Funderar skarpt på att fly landet men vet tyvärr inte vart än.
Arlandas miljötillstånd styr vilka banor som ska användas och åt vilket håll starter ska svänga efter take off.
Ibland svänger starter höger efter start 08 men då är det bana 19R för landning. Detta är reglerat i miljötillståndet och följs upp av Länsstyrelsen.
Faktum kvartstår att det var Qatar själva som hade valt den aktuella flygvägen.
Ja.. jag har sett flygplan svänga höger… och vänster… allt beror ju på vilken bana man använder för landning på Arlanda….
Har du någonsin sett ett plan svänga höger efter take off från bana 08?
Det är ingen som “leder” QR171 åt fel håll. De har lämnat in en färdplan och flyger enligt den. Det är alltså de själva som valt att flyga så.
För att gå in lite mer detaljerat startade de bana 08 och valde att flyga på en SID mot utpasseringspunkten TRS.
Det var departure det handlade om, varför starta mot nv fast man ska till se?
Jag är inte pilot, men vad är fel med att flyga väster om Ukraina istället för öster om…? Ser inget annat fel med aktuell rutt än möjligen det…