Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Svensk Pilotutbildning – bra framtida skola?

Tråden startades av SPU

Hej!

Tänkte höra med er vad ni har hört om Svensk Pilotutbildning? Något att satsa på? Erfarna lärare? Något extra positivt med skolan? Något negativt?

Tacksam för svar

Tack på förhand

Publicerad den 2015-05-26 11:33
Skriv ett svar
Antal svar: 52

svar

Ryggarn
2015-06-01 17:08

Fick veta när jag var på tester till universitetet i tromsö att SAS nyligen tagit in några därifrån, rätt från skolbänken till styrmanposition. Så se utanför landets gränser också.

Student
2015-06-01 13:59

Jag tycker absolut att du ska följa din dröm att bli pilot, om man verkligen vill så kommer det att gå! Kontakter inom flygbranschen är det absolut viktigaste du kan ha!:)
Jag har ingen erfarenhet av SPU, men om jag vore du så skulle jag söka de statliga uutbildningarna (TFHS, SAA) först:) På TFHS så får du en sjukt bra väg in i flygvärlden, du är inte garanterad jobb men chansen är väldigt stor att du kommer att få jobb på något av skolans hostairlines (SAS, Norwegian, Primera). På TFHS så får du även en TR på 737:an vilket inte är helt fel.:) Så mitt tips är att du söker in till TFHS och SAA några gånger innan du betalar själv:).

Ha det fint:)

Re RE RE Oj
2015-06-01 10:25

Det säger allt om hur seriösa dina inlägg är.

Re:Re RE RE Oj
2015-06-01 10:15

Det är av mindre betydelse.

Z
2015-06-01 10:02

Kan vi inte sluta med det gamla vanliga tjafset om vilket skit jobb
som pilot yrket är. Trådskaparen ville väl ha lite input om SPU.
Personligen tycker jag SPU är en bra pilotskola med bra ryckte
i branschen även om det finns ett och annat att önska av ägarskapet.

Re RE RE Oj
2015-06-01 09:36

Får det rum passagerare också

Re:Re Oj
2015-06-01 07:42

En jetliner är ett flygplan som har jet motorer som imponerar på tjejer eftersom vi oftast är män som är piloter när man ligger i orbit alltså på FL med RayBan on.

@Raven
2015-05-31 22:18

Precis
Lyssna på dem i branchen!
Ingen av de piloter jag känner rekommenderar att utbilda sig.
Jag fortsätter med mitt….

Raven
2015-05-31 18:16

Svar Peter. Varför skulle de förlora sina jobb för att yngre folk väljer att utbilda sig till pilot? Bara jag som tycker det resonemanget känns lite långsökt?

Peter
2015-05-31 13:30

Mats och alla andra som påstår sig vara i tjänst som piloter idag: Ni jobbar 60h/vecka, ingen semester inget ledighet alls, men ni har såååå mycket tid över att lägga ner här på forumet och påstå att ni är piloter och börja avfärda andra från att påbörja utbildningen för att ni inte ska förlora era jobb? Är ni ens piloter? ha ha tvekar starkt! ni tillhör säkert dem misslyckade som inte fått något jobb pga olämplighet för yrket.
Det finns jobb, för dem som är lämpliga! Go for it, världens roligaste yrke utan tvekan, allt som skrivs här är skit snack, antingen är det piloter som är rädda att förlora sina jobb eller bittra människor som ligger på soffan hela dan och väntar på att SAS ska ringa upp dem. Vi ses där uppe! Nu ska njuta av min semester tillskillnad från andra..
/Erfaren Pilot

Mats
2015-05-31 02:09

Och även om jag tillhör en av de “lyckliga” kan jag inte rekommendera någon att ens överväga detta yrke….
Du tjänar lite, OBS lite, mer än andra yrkeskategorier. Men jobbar 60h/vecka. Ledig Jul o nyår? Semester jun/jul/aug? Glöm det….
Komma hem efter jobbet? Ha ha ha….. Betala hotell…..

Mats
2015-05-31 02:00

Vi var 12 i min kurs. 3 har jobb idag.
Det är statistiken.

Re Oj
2015-05-31 01:10

Vad är en jetliner förnågot.

738
2015-05-31 01:07

Herre gud. Hoppas inte alla dessa idioter har något
med flygbranchen att göra utan bara tror sig ha
en massa
know how hur det egenteligen förhåller sig.

Y
2015-05-30 19:50

Det har vi redan kommit fram till att det inte finns gott om jobb för piloter.

Ja
2015-05-30 19:16

Som vanligt ett bra inlägg från X ????

X
2015-05-30 18:11

Det finns alltid någon som har fått ett jobb och därmed baserar sin verklighetsuppfattning på isolerade fall. Sedan känner man alltid någon annan som också fått ett jobb och därmed drar man slutsatsen att det skulle råda någon form het efterfrågan på piloter.

Jag känner ett par personer som lyckats ta plats i en allsvensk fotbollstrupp. Betyder det att alla som börjar spela fotboll får spela på elitnivå (nåja)?

Att antalet jobb och antalet utfärdade respektive förfallna certifikat inte skulle ge en rättvisande bild av verkligheten är att blunda för ren och skär fakta. Situationen som den ser ut i Sverige är antagligen något värre än övriga Europa, men det är ingen solskenshistoria i resten av EU heller.

Det finns inget stort behov av piloter i Europa. Resten av världen svämmar inte heller över av välbetalda bra pilotjobb, framförallt inte för helt nyutbildade piloter. Att det finns avvikelser från statistiken ändrar inte på det.

Oj
2015-05-30 17:15

Som vanligt inga konkreta förslag.
Man säger att det varit möjligt men inget som man kan spåra i efterhand eftersom man inte lägger ut några data med substans.
Man gnäller bara på att alla har en negativ inställning.
Om det är så lätt fattar jag inte att man lägger ut länkar där det är möjligt att få jobb på en jetliner utan erfarenhet idag där man inte behöver slanta upp en förmögenhet för att få flyga 300 timmar?

Oj
2015-05-30 17:08

Södra Europa, jo jo det ska låta!
Idag och de senaste årtiondet måste du öppna plånboken för att få jobb!
Cert, TR, Line Training och sen ut ur bolaget oftast!
Jobb nää!
Inga länkar till bolagen i södra Europa som erbjuder jobb utan att man behöver öppna plånboken mer ha ha?

Peter
2015-05-30 16:54

Jag har 3 kollegor som fått jobb på ett bolag i sydöstra Europa, som styrmän på A319 och detta var bara för något år sen. Varför är det omöjligt? Sluta med ert barnsliga beteende. Jag är glad att ni inte har fått jobb för såna vill vi inte ha i flygbranschen. TACK OCH LOV!

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500