Återstartar linjer?
Rykten jag hört från folk i sas-korridorerna säger att Sas tittar på att åter börja flyga på VXO, OER och även HAD till/från ARN. Någon med fakta?
svar
SAS rånade sina kunder i nya Eurobonussystemet.
Ja blir det avtalslösa, skattefuskande kontraktspiloter som ska flyga med Flybe åt SAS så blir det nog lite gnissel i maskineriet.
Fly be ska väl börja flyga med 4 maskiner åt SAS, lär ju bli något nytt då. Jobbigt för Braathens och Nextjet när SAS satsar på även de mindre flygplatserna i Sverige.
Med turboprop går det att flyga tunnare linjer lönsamt, så att passagerare matas in i SAS-systemet. De kommer också in i Eurobonussystemet.
Jo det är nog möjligt att SAS tittar på dom linjerna men en sak är säker de kommer inte beflygas av SAS. Det blir inleasad turbopropproduktion som vanligt. Lowest bidder och personal utan svenska avtal som brukligt på scandinaviska marknaden!