Norwegians 787 börjar gå bra nu
1000 kärran från Arlanda verkar gå nu 1930. Bara 9,5 timmars försening, förut har det ju handlat om 50-60 timmar. Börjar Norwegian få koll på sina 787or nu?
svar
Så illa trodde jag faktiskt inte att det fortfarande var, men läsa själv f.d. USAF general Joseph L. Schaefers berättelse på newsinenglish.no/2015/06/04/new dreamliner nightmare in oslo-too/.
“Norwegian”-om ni inte kan bättre än så här, sluta med långlinjor!
Nä det verkar inte riktigt så efter 70 timmars förseningar i USA och mer än 30 timmar på Oslo-Oakland nyligen.. Kjosen har fortfarande inte fattat hur man kör långlinjor..
Dessutom var det antingen HI-Fly eller Euro Atlantics Gamla B767 som fick ta över när dritt linern var sönder , igen.
De får hjälp på Kastrup juni månad ut. HiFly flyger A332 åt DYNGAN CPH-JFK
Det är synd att Norwegian inte besitter dessa kunskaper som forumtrollet J.B. har. För då hade allt gått som en dans 🙂
Har aldrig varit några problem med hårdvaran!
Men däremot mjukvaran lämnar mycket att önska. Försöker man shoppa billiga piloter, kabinpersonal, underhåll och op-tjänster så får man det man INTE betalar för.
Sen om man är oförmögen att följa upp med en någorlunda dimensionerad kundtjänst, ja då får man ju ta all den dåliga press som meda ger.
Kanske inte så smart med lagvrängare som driver flygoperationer. Allt för mycket “fixande och trixande” sänker en i grunden god affärside.
Tyvärr!