Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Norwegian ny toppnotering.

Tråden startades av Ola Norman

http://www.di.se/artiklar/2015/10/6/norwegians-trafik-okade/

Ska bli spännande att se SAS siffror.
Nu är väl SAS definitivt akterseglade som nordens flygbolag nummer 1.

Publicerad den 2015-10-06 10:34
Skriv ett svar
Antal svar: 20

svar

@Nils
2015-10-08 19:18

Gratulerar, hoppas intäkterna täcker kostnaderna. Försätt svårt att höja kabinfaktorn.

Nils
2015-10-08 16:11

SAS klår Norwegian även denna gång. SAS 2,6 miljoner pax mot Norwegians 2,345 miljoner pax.

Tekniker
2015-10-07 22:23

Det sker ganska ofta att bolag lånar av varandra. Väx upp

Petter
2015-10-07 13:56

Norwegian är för snåla för att skriva supportavtal. Då står man utan hjälp när man behöver.

“Fick inte låna verktyg” hahaha! 😀

Gå själv till Volvoverkstaden och be att få låna verktyg när bilen pajar!

Sv @Nilsson
2015-10-07 13:34

Att man inte lånar ut verktyg är väl helt klart. Lånar man ut till ditten och datten är man snart själv utan verkstyg.

@@Nilsson
2015-10-07 10:36

Att vissa flygplatser prioriterat SAS är rena hjärnspöket.

@Nilsson
2015-10-07 10:06

Om man har varit med Norwegian sedan starten och sett hur illa SAS betett sig mot Norwegian är det inte så konstigt. Det finna massor av exempel från ex tekniska där man inte fått låna specialverktyg som saknats på någon specifik flygplats. Det är kanske ok, men att sedan sätta press på andra bolag att inte heller långa ut dessa är att gå över gränsen.
Man fick ta mycket skit från vissa flygplatser där sås varit “stora”, ATC har prioriterat SAS vilket de aldrig skulle erkänna. Ni som flugit till FCO exempelvis vet jag menar. Ja listan kan göras ganska lång.

Så det var en konstig känsla när personal blev helt plötsligt “snälla” under konflikten och bröade hälsa på en… Det är alltid trevligt när någon hälsar men innerst inne så vänder det sig i magen på en…

Så känner jag i alla fall.

Nilsson
2015-10-06 20:55

Vad har Norwegians trafikk siffror med SAS att göra?

Varför hatar alla Norwegian anhängare SAS så mycket, verkar vara väldigt otrevligt folk som flyger med Norwegian.

@Nils
2015-10-06 16:46

Då det är variationer beroende på årstid så mäter man alltid månad jämfört med samma månad föregående år. Det borde du veta. Då bolaget inte expanderat borde det inte vara så stora skillnader men loadfactorr ökar, likaså yielden.

Nils
2015-10-06 16:07

Ser man på förändringar av passagerare rullande de senaste 12 månaderna stannar det på plus en procent. Load faktor har under samma period ökat med 0,6%.

Inga direkt imponerande ökningar.

@CB
2015-10-06 15:57

Har du en källa på att NS tappar andelar i Skandinavien? Tänker du länka till någon gammal artikel? Du visar inga siffror. Pax antalet i skandinavien är ganska homogent för norwegian, sen om marknaden i sig blir större ja då meskar ju andelen helt riktigt. Tror du att det påverkar bolaget särskilt mycket?

Hans
2015-10-06 15:54

2015 är ingen expandering att tala om. Vänta till 2016 så ska ni få se på en expandering. Vad det gäller fullsäkringar så har Norwegian gjort en ganska bra deal med avseende på pris. Inte riktigt lika bra affär för SAS.

CB
2015-10-06 14:41
CB
2015-10-06 14:25

Norwegian expanderar, men i England och Spanien, inte i Skandinavien. Där tappar Norwegian marknadsandelar.

@Pierre Holmgren
2015-10-06 13:33

Ajdå, alla ni som skriker att NAS inte tjänar pengar utan expansion. Detta år är ett år utan nämnvärd expansion. Nya maskiner ersätter gamla och det är en hög passagerartillväxt och kaninfaktor. Alla ni som skriker att det vara är “nya” passagerå…. Nej det är det inte. 96 procents kaninfaktor igen på LH och 88,2 procent totalt.

Yielden då? Den steg med 5 procent jämför med samma månad i fjol. Detta utan nämnvärd tillväxt.
Näst år anländer ca 30 nya maskiner… Håll i hatten.

Otto
2015-10-06 12:49

Släng er i väggen alla SAS anhängare som gapar och skriker om dålig beläggning på Norwegian LH.

http://www.mynewsdesk.com/se/norwegian/pressreleases/fler-passagerare-och-fulla-laangdistansplan-foer-norwegian-i-september-1229443

Nils
2015-10-06 11:32

Det är ett fåtal av passagerare som läser inlägg på detta forum.

Många av passagerarna talar inte något av de nordiska språken. De förstår således inte vad som skrivs här.

Tror inte heller att de nyttjar translate.google.com. Översättningarna blir i många fall mycket dåliga. Om du kan Portugisiska ser du hur dåliga översättningarna blir.

J
2015-10-06 11:23

Den ende som blir glad är väl BK, hans 2-3 nickedockor och du. Övriga anställda är ju rejält missnöjda och detta ändrar ju inget.

Sv pf
2015-10-06 11:15

Var växer Norwegian?
Inte är det i Norden den huvudsakliga tillväxten sker utan i länder utanför Norden (de oupplysta).

pf
2015-10-06 11:07

Og selv med all den negative PR som innsendere skriver her på Forumet om Norwegian, så vokser bolaget….

Hva gjør innsenderne her for fel ?

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500