Greta Garbo på fenan (Norwegian B787-9 no1)
Garbo på fenan på den första 787-9 till Norwegian. Trevligt….
svar
1. Personen skall vara död
2. Familjen skall samtycka
Undrar vad t.ex. Garbos släkt tycker om att hennes bild blir missbrukt av nåt “Norskt” halvtaskigt lågservice flygbolag.
Nä sätt Kjosens bild på alla Norwegians stjärtfenar, tycker jag..
Nicket “SAS-Pilot” är ingen SAS-pilot utan en liten retsticka som tycker att det är för lugnt på forumet. Han vill ha lite action.
Snarare mer intresserad av den nya designen av fenan.
EI-LNI blir reg på denna
Greta Garbo har redan suttit på en fena i flera år hos Norwegian. LN-NOM för den som är intresserad.
Med tanke på hur icke-skandinaviskt Norwegian är så känns det inte lämpligt med till exempel Greta Garbo, och övriga skandinaviska ikoner, på stjärtfenan.
Svar till @SAS-pilot: Precis den sortens syrliga kommentarer som gör att ens vilja att följa det här förövrigt intressanta forumet börjar avta. Avtalsförhandlingar var fick du den kopplingen ifrån.
Kul att de väljer ett motiv på Garbo! En ikon.
Väntar med spänning på er nästa förhandling i vår. Lika ryggradslösa i år igen? Same procedure as last year James?
Och det ska komma från en sk Sas-pilot!
Väntar med spänning på att få höra om det första tekniska missödet med denna maskin.
Leverans i April 2016 och trafikstart maj 2016. Bild på fenan finns i en tråd på airlinersnet forum