Nytt ATP-Program på Stockholm Flight Academy
Hej!
Såg nyligen att skolan Stockholm Flight Academy i Västerås har startat ett halv modulärt/halv integrerat ATP-program i Västerås, från zero till MCC. Inte hört mycket om dem tidigare, men de verkar ha sysslat mycket med tyngre luftfart.
Hur tror ni de är i jämförelse med de andra skolorna runt Hässlö? Någon som har erfarenhet av dem? Är deras ATP-Program något att ha, tror ni?
Står inget pris, men antar att det har satt ett pris som liknar SAA’s.
Uppskattar all input 🙂
svar
Vilken dansk skola är detta? Låter intressant!
Jag tror det är en Dansk skola, som kör integrerad utbildning. Hörde av min Danska styrman-kollega att dom har ett väldigt bra utbildning i Danmark.
Jaha, Eskilstuna?
Vad är det för skola? Det verkar väldigt intressant!
Ska de fokusera på lättare skolning eller med Trafikflygarinriktade á la SAA?
Hört att en ny skola ska etablera sig på Eskilstuna Flygplats. Med tanke på att CSN inte finanserar lån from 2017 på annat än helt integrerade utbildning.
Hur går det med flygskolorna i Västerås nu när politikerna vill stänga flygplatsen?
Runt Västerås finns tidigare nämda Stockholm Flight Academy, SAA, Airways och Flygteoriskolan(de senare två samarbetar där den ena delen gör teori och den andra står för den praktiska flygningen).
Sen bedriver SAA och en annan skola helikopterskolning på Västerås med!
Vilka flygskolor finns på Västerås flygplats nu?
Jag jobbar på skolan bredvid, hör rykten från mina kollegor och de är inte positiva.
Skulle nog skippa Stockholm Flight Academy! Har själv ingen erfarenhet dock!
Vad jag hört så ska de vara gamla Airways-elever!
Samma personer bakom denna skola som med gamla EFTA?
Har gått Mcc kursen hos de, väldigt bra och seriöst!