Syndabock
Nu försöker man hitta en syndabock för flygstoppet, vad tycker ni som är insatta i flyget?
svar
Hahaha, snart är det dags igen!
Vänner!
Som vän av lag och moral finner jag det upprörande att se så mycket bitterhet i denna annars så söta kaka som internätet är.
För mig ter det sig uppenbart att Ni som sitter obekvämt på den största högen med dynga är De som med störst glädje delar med er till andra.
Jag anser att var och en får stå för sin egen historia således finner jag ingen anledning att ställa mig bakom ryggen på Tor och andra individer jag högaktar här – i mina ögon behöver deras historier ej konfirmeras! Läs och plocka alla russin ur deras kakor istället för att med vredesmod smula sönder dem.
Högaktningsfullt!
Eder Tord
Det var faktiskt lite lattjo i början att läsa dina totalt vridna historier, men nu vet ju alla att du är en fejk och provocerare. Nu är det bara pinsamt att se att du ids lägga tid här, get a life. För inte fan är eller har du varit pilot, snarare arbetslös a-kassa snorvalp. Logga lite mer PC tid på sim-flight eller vad det nu heter.
Jag svär vid Gud att aldrig har mina falkögon i ett svenskt lexikon skådat ordet “gaga”. Däremot har jag hört liknande namn hos moderna sångskapare samt när små ynkliga barn ska göra sig förstådda. Dock kan mitt rofyllda sinne sätta mening till oklarheter såsom denna lucka. Jag vet vart du vill komma.
Idag är barn bortskämda med leksaker och nappar. Jag kan tydligt och med glädje minnas när jag själv var en liten skorv som gick på fyra ben likt en bälta. På den tiden fanns det inga lyxartiklar såsom dagens gumminappar. De flesta spädbarnen fick nöja sig med den saltiga smaken av farfars utnötta strumpor. Min far däremot, som inte utstod tanken att jag kunde få ullnystan i vrångstrupen, var av en helt annan natur än de flesta fäder i byn. Byns mjölkbonde ägde sju kor varav den ena ständigt hade Mastit, inflammationer i juvret. En dag när far fick utstå anblicken av mig, tuggandes på min hund Bodils inflammerade bakre högertass, tändes en lampa i hans huvud. Jag minns inte mer än en lång stunds väntan tillsammans med en ylande Bodil, innan far åter med sina träskor klampade in i hallen och gav mig och Bodil varsin röd saftig skinnbit att suga på. Senare när jag mognat något, förtäljde han historien om hur han dragit järnkniven med stadig hand runt juvret och lossat de inflammerade spenarna från den sjuka kossan och givit henne livet åter.
Man kan nog säga att det var jag, lille Tor, som sög ut de onda andar som jagade den arma kon.
Låt oss hålla ämnet aktivt Javelin, byt inte kapitel i onödan innan alla människor har förstått innebörden av det föregående.
Hörru du Tor, jag tycker att du borde sluta gaga smörja och komma till poängen.
Ok. det är något du vill säga, men det kommer inte fram.
Jag kan med över 16 000 loggade flygtimmar tillsammans med minst lika många icke dokumenterade sådana, säga att jag är någorlunda beläst inom aviationen.
Långt tillbaka i tiden lade man ej vikt alla gånger på att finna en syndabock för att denne skulle lära sig något. “Den som skrockar hänsynslöst mot fallet offer, kan snart icke få luft”. Låt mig omformulera detta.. “Sår man orättvist, skördar man med tung börda” eller som adj. granberg brukade säga, “Hämnden är den ljuvaste av alla synder ty gudarna skapade den för er”.
Om ett fälttåg under Alexander den Stores tid hade visat svaghet hade han straffat allihopa, eller åtminståne dödat var tjugonde man i avskäckande exempel. De kunde dock använda sin rädsla och ilska för att förgöra fienden till köttiga högar på slätterna.
Jag tycker härmed vi ska ta det lugnt med att utdela straff, ty det är idag vi lever och inte igår.
Myndigheten ställer så gärna upp som syndabock. Tar ni en titt på Transportstyrelsens hemsida så kan ni se att Överste chefshönan Byström-Möller tagit på sig ansvaret för att (som vanligt) inte kunna genomföra EUs förslag om indelning i tre zoner.
När det gäller teknikaliteter och is och glas i lava, så är det ju som så att har man efterbrännkammare så går det fort att förorsaka skador med hjälp av smält glas. Eller som de skrev i tidningen idag, varför får inte helikoptrar flyga lågt?
Förövrigt verkar de flesta större flygbolag i Europa klara sig kring 100 dagar även om det lite dumt att räkna in checkkrediten så att säga, den brukar krympa innan den används för överlevnad.
Nu, kära myndighet, är det dags att bekänna färg:
“vi behöver myndigheter som drar gränser” står det i ditt inlägg.
Vilken gräns för partikelkoncentration är vald?
Vilket underlag finns för denna nivå?
Vilka konsekvenser hade 10% högre koncentration medfört?
Varför är alla motorer lika känsliga då ingen åtskillnad gjorts?
Varför kan starter söderut från Arlanda få ske samtidigt som landningar norrifrån på Bromma är förbjudna?
Varför var det säkrare att flyga VFR från Frankfurt igår än IFR?
Jag vill inte ta upp utrymme med mer frågor utan lämnar det öppet för svar. Inga eller ofullständiga svar bevisar kompetensnivån.
Ikväll bestämde myndigheten att Arlanda skulle ha stängt from kl 2000 LT pga askan. Ändå landade 3 kärror efter det, den sista nästan en timme efter stängning. Det verkar som myndigheten antinen tummar på säkerheten eller så är det säkert ändå.
MAK: Om askan inte är bra, vad menar du då att isen är?
Biggles: Vi tar vetenskapen till hjälp för att fatta kloka beslut. Vad är det kloka i att förbjuda hängflygning? Vad är det kloka i att inte skaffa sig vetenskapliga fakta istället för att göra enbart datasimuleringar?
När det gäller halka, isbildning, minima finns det fastställda regler grundade på vetenskap. Det jag skrev var att ta tillvara den kompetens som finns på annat håll och skaffa fakta som utgör underlag för piloternas beslut. Det förvånar mig att flera verkar motsätta sig detta.
Ja vem är egentligen ansvarig för beslutet gällande flygoperationer i vårt eget luftrum?? Måste finnas en instans som beslutar och då bygger sitt beslut på någon typ av underlag. Har inte sett så mycket flygoperativ/teknisk kompetens i rutan den senaste tiden..
Vi har ju kommit lite längre än bröderna Wright och deras experiment. Eller ska vi leka vetenskapsmän nu?
Givetvis har folk omkommit pga is mm. Självklart.
Men vanligt väder är svårt att undvika, och det finns väldigt klara regler vad man får och vad man inte får flyga i för väder också. Sen händer ju olyckor tyvärr.
När det kommer till askan är den inte bra, och att bara ta en sådan totalt onödig risk verkar fånig.
“If you think safety is expensive, try have an accident”
Får man flyga i is?
Är det inte myndigheter som i så fall har fattat det beslutet?
Och varför förbjuder då inte myndigheten flygning när det är is och regn om man dör?????
Och sidvind? Och hala banor? Och turbulens? För att inte tala om flygning i bergig terrräng? Allt orsakar ju att folk dör, men är det nån som dött pga aska?
I Danmark har MYNDIGHETEN förbjudit hängflygare i luften. Hög fart? Dålig sikt? Avlagraringar i motorer? Sten i skallen?
I Tyskland kringgår man reglerna genom att flyga VFR med linjekärrorna.
Du svarar på ditt eget påstående, hur många piloter har det inte gått åt helvete för pga av felaktiga och pressade beslut från flygbolagsledningen. Ibland behöver myndigheter ta över, det är därför vi har myndigheter.
Kanske skulle behövas en myndighet för is.
Kära myndighet:
Vem avgör om man får flyga i severe ice? I sandstorm? I regnväder? Om myndigheten ska utfärda flygförbud i alla väder (och tågförbud menar du väl också?) så tror jag att transportindustrin faller ihop.
Ett exempel:
http://aviation-safety.net/database/record.php?id=19880524-0
Det regnade. Alla motorer stannade. De landade på ett gärde.
Hur många människor har dött pga is jämfört med aska?
Det är såna som du som gör livet så tragiskt!!
“DU ÄR SKYLDIG”!
Det är lite samma sak i haveri utredningar nu mera tyvärr, massmedia vill ha en syndabock, ofta mig då som kapten, perfekt eftersom jag antagligen inte överlevt. Lägg istället fokus på vad som kan göras bättre till nästa gång, varför blev det som det blev, lär läxan. Att peka ut en individ i detta är nog snudd på omöjligt om man inte ska sparka chefen för Eurocontrol !?
Det handlar inte om att syndabocken ska stå i skamvrån, den ska betala, det är det som är poängen med syndabocken i detta fall.
En kolvmotor kommer inte riktigt upp på dom höjderna som askmolnen beräknas ligga på, eller det måste vara en stark kolvmaskin som kanske inte finns över allt.
Om varje pilot fått ansvaret att genomföra flygningen eller inte kan det bli farligt, så flygstoppet från myndigheterna är bra från den aspekten. Då slipper piloterna stressen och påtryckningen från det egna bolaget att genomföra en flygningen som han/hon kanske egentligen inte vill genomföra “men Karl åkte ju så varför åker inte ni?”… alla vet hur det kan sluta.
Men visst finns det för och nackdelar med allt, nu är läget som det är, och i ställer för att försöka hitta en syndabock borde man istället försöka lära sig och även lära ut vad som har hänt, så att inte samma “misstag” eller hur man ska se det, upprepas.
Flygmyndigheterna i europa har beslutat om flygstopp.
Rimligtvis kan man då också avkräva att man från resp. myndighet/stat tar fortsatt ansvar för de evnt. ekonomiska konsekvenser som kommer drabba dessa operatörer, statliga som privat.
Nä Maud, det är fegt att lyfta över frågan på högre instans och åberopa att man måste följa regelverket med hänvisning till snedvriden konkurenns.