Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Air Sweden A320

Tråden startades av Rolf

Förra veckan var det lagt ut att Air sweden sökte 10 Airbus piloter, nån som har hört nåt om rekryteringen och kanske eventuellt start datum?

Publicerad den 2010-05-05 17:10
Skriv ett svar
Antal svar: 99

svar

Air Sweden
2012-03-19 22:24

Ingen som hört något efter konkursen? Vad hände med deras egna MD???

Mr K
2011-06-04 00:28

Dom söker piloter nu med för att kunna hålla två flygplan flygande 24/7 samt att dom planerar för att sätta in två MD i trafik.

Wait a minute!
2011-04-22 00:51

Hur många av “er” som skriver om bolag hit o dit har egentligen någon koll på driften av ett flygbolag och vad som ingår i den? Hade själv ingen koll tills för några år sedan och nu är det med en viss ödmjukhet jag betraktar de som försöker. Nåt snårigare har jag då inte varit med om, och då är jag ingen duvunge i management sammanhang…

Att AS förlorat sin OL kan betyda ett par saker. Man lägger ner, eller också ordnar man sina finanser och kör vidare. Får jag gissa lär de nog passa på att bli av med lite “skrot” innan de ger sig på att fortsätta. Bekymret är väl att man inte har någon flygerfaren ägare bakom sig. De begriper nog inte vad de ska ha företaget till själva, med tanke på en något luddig strategi, och ekonomin kommer i pytsar när ledningen börjar grymta. Kan tänka att de just nu ser över om de vill hälla mer pengar i det hålet.

Synd för alla kompisar som jobbar där, men det kommer nog nya entreprenörer vilken dag som helst.

Cc
2011-04-22 00:42

Att ni förtsätter skriva är respektlös ,,,visa lite hänsyn åtminstone nu !!! tack
Det finns några som har drabbats o nu pratar vi karriär,ekonomi,framtid osv

Mt
2011-04-21 23:44

Mirga Heinonen, skitsnack??? Vakna och sluta va blå!!

Hasse
2011-04-21 19:27

Det börjar ju bli en regel att dessa populistiska Arlanda bolag aldrig blir äldre än 1-2år sedan dras tillståndet in och konkursen är ett faktum.
Är det ngn som har koll på hur många “Arlanda bolag” det blivit ?

Evert
2011-04-21 18:16

ja, tyvärr

Mirga Heinonen
2011-04-19 22:44

Det där om tillstånd var bara skitsnack, de har kvar tillståndet coh flyger till Erbil framöver.

kurt
2011-04-19 18:47

fick dom tillstånd att flyga till erbil i kväll?

Anders Eriksson
2011-04-18 08:13

Nu verkar maskinen vara ute och flyga igen. Vad händer?

Kolla
2011-04-15 15:40

Mt planet har redan landat på arlanda för ca ett dygn sen. -.-

Mt
2011-04-15 12:11

Den väntar på cypern på bättre väder i Erbil, man har låst in pax på planet som boskap och vatten ombord börjar ta slut!

Abraham
2011-04-14 14:27

ehh inget svar?

Abraham
2011-04-13 17:01

Du får gärna skicka länk, PS vart är flyget nu?

Sylvester Stallon
2011-04-13 16:48

Abraham ditt snille, kolla fakta först. Det var sandstorm i EBL vilket medförde diversion. Mössa!

MrO
2011-04-13 16:11

Hmm Kanske något fel med deras Ol???

puss och kram hela dan Mr O

Abraham
2011-04-13 15:56

Flyget som startade 19:45 igår från Arlanda till Erbil har aldrig kommit fram till Erbil än. Flyget skulle vara tillbaka i Arlanda igen 05:30 fast det står inställd. Vart har flyget tagit vägen när den skulle åkt till Erbil? 😮

Och så är även flyget till Paris med Air Sweden inställd.

KK nästa? :O

Af Uhr
2011-04-13 09:30

@EU mitt land. Det är LFS tolkning gällande 3:e land. Allt detta för att det är “politik” i beslutet. Denna regel är generell i hela Europa (oavsett EU-medlemskap eller ej). Allt har att göra med ansvarsfrågan (granskande myndighet) gentemot operatören.
Prova själv att söka tillstånd mellan Österrike och Irak som Svensk operatör. Dessutom finns det i princip på alla utomeuropeiska länder bilaterala avtal mellan länderna vilket omöjliggör trafik från annat bolag (oftast mellan ländernas ”Flag carriers”).
Med andra ord, det är ingen vanföreställning utan LFS väljer att tolka reglerna på detta sätt för att inte “stranda” resenärer till exempel (Viking Airlines indragna OL). Det blev helt enkelt enklast att tillåta Hellas att fortsätta trafiken.
Nackdelen är när det blev problem med Primera och Fly Home. Helt plötsligt har “Svenska” resenärer strandat i Irak och Danska myndigheter skall svara för en lösning. Det var ganska rörigt när ansvarsfrågan skulle klarläggas.
När det gäller SEC, är detta ett krav. Man får helt enkelt inte något tillstånd om analysen inte är genomförd (och den är klart mer utförlig än 1.037).

Eu mitt land
2011-04-13 08:26

Af Uhr har inte rätt. Ts gör ingen skillnad på vilket land (inom Europa) som söker trafikalt tillstånd från Sverige till tredje land. Det har funnits en tro bland allmänheten och för den delen även flygbolag att det egna landets operatörer måste få chansen först men det stämmer inte enligt den tolkning som TS trafikala sektion gör. Sedan finns det andra begränsningar för flygning till Irak såsom de avtal mellan länderna som endast medger två bolag från varje land och dessutom begränsat antal avgångar och destinationer. Man kan få igenom tillstånd utanför avtalet men då efter ök med bägge myndigheterna. Ang säkerhetsanalys så är det 1.037 rakt av som gäller. TS behöver inte ha någon annan anledning att kräva in denna. Att man betonar att en analys ska göras går lite utanför det normala för att hjälpa operatören att fatta rätt beslut om flygning eller inte. Har operatören ett AOC med aktuellt operationsområde så utökar operatören sina operationer enligt egna procedurer. AM aoch respektive NPH ansvarar för att bolaget jobbar enligt sin OM och att alla nya flygplatser man avser flyga till planeras enligt alla regelverk och förutsättningar.

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500