Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Pilot på NextJet

Tråden startades av Roger Nilsson

Hej alla.

Är helt färdig trafikpilot sedan 2009 och söker massor av jobb utan resultat. Har hört mycket om bolaget NextJet som det går rätt bra för. Har hört man får betala sin rating själv ( vilket är fel ) men undrar hur har man det som pilot där ? Vad tjänar en styrman ?

// Roger Nilsson

Publicerad den 2010-05-20 22:04
Skriv ett svar
Antal svar: 46

svar

Kalle
2010-07-03 13:21

Anledningen att en sopåkare tjänar 32 000 kr är förmodligen att det är ett tungt, skitigt och ganska farligt jobb (mycket skär-, stick- och förslitningsskador samt t.o.m. bettskador från både hundar, katter och råttor). Inte helt lätt att hitta peronal och antagligen ändå svårare att behålla dem.

En utannonserad pilottjänst genererar så många ansökningar att många bolag inte ens vågar annonsera. Eftersom det inte spelar så stor roll om piloten talar svenska är det ofta enklast att be ett bemanningsbolag plocka fram en pilot med rätt typutbildning. De är inte direkt någon bristvara.

sopåkare
2010-07-03 10:11

Men du Pille,
En sopåkare kan ju bli Pilot på 6 månader. Tycker du som pilot att du har taskig lön, sök då som sopåkare i stället.

Har bra lön!
2010-07-03 00:30

Men snälla Henke, du måste väl förstå att vi har kämpat för att komma dit vi är.
Vissa sitter på mer välbetalda jobb än andra, men vägval har vi alla gjort här i livet vissa piloter har haft bra tajming andra inte. Men tro inte att jag vill sälja min villa och 911:an i garaget. Jag kämpar vidare!

Henke
2010-07-03 00:16

De va ju ett jävla gnäll på Nextjet…..Vilka andra lyckas hanka sig fram i dessa skittider? MED BRAVUR!!!!!

Skulle det inte duga att ratta en elvisp med ca 25 papp inklusive tillägg i månaden? Fan vad jag blir less på er snorvalpar som skriver på detta forumet och inte fattar ett dugg om verkligheten….

Jag är trettifem plus med barn och familj och skulle lätt få ihop det med den lönen, men visst jag har inte krav på det flådigaste kläderna och fetaste lägenheten i storstan med fetporschen parkerad nedanför…..

Hoppa ner från era molntussar innnan ni faller riktigt hårt!!!!!!!

Rattarn
2010-07-02 23:45

RE: Suck, Sök på PRV

Suck
2010-07-02 22:40

Är det KJELSSON som styr
NEXTJET nu?

Pille
2010-07-02 22:36

Om en sophämtare i Stockholm tjänar 32000:-/mån utan utbildning så är det inte orimligt att en pilot tjänar 60000:-/mån era avundsjuka socialister.

X
2010-07-02 08:25

Persona Non Grata:

Nej, där har du fel. Du kan enligt JAR-FCL vara inkapabel till att framföra flygplan på ett säkert sätt, men enligt försäkringskassan är du fullt arbetsför. Ditt medical dras in på grunder av vad som kan komma att hända i framtiden. Det är inget som försäkringskassan tar med i sina bedömningar.

Som pilot är du således mycket mer utsatt än i övriga yrkeslivet. Ponera att du efter din 60-årsdag blir av med ditt medical, men försäkringskassan anser att du är fullt arbetsför. Då får du räkna med att leva på a-kassa i ett år, och resterande fyra innan pensionen kan du ju söka försörjningsstöd, men då måste du först sälja hem, bil och allt annat. Förstår du nu?

Som pilot kan du:
-Bli av med medical men ändå ses som fullt arbetsför av försäkringssystemen.

I övriga yrkeslivet (generellt):
-Bli av med jobbet p.g.a. sjukdom vilket ger dig rätt till sjukpenning eller eventuell föritdspension.

Någon försäkring som täcker upp om du blir avskedad p.g.a. oaktsamhet eller andra orsaker finns inte.

?
2010-07-02 01:55

PNG, du har ju fortfarande inte svarat på mina frågor, varför?

När det gäller Loss of Licence är detta en försäkring som piloter kan teckna för ca 450 kr/mån beroende på vilket belopp man är försäkrad till. Oftast betalas denna privat men det är möjligt att det är en löneförmån på vissa bolag. Detta försäkringskollektiv tecknas hos företag precis som villa, bil och olycksfallsförsäkringar och premien sätts efter vad som krävs för att kollektivet ska gå ihop. Oavsett yrke kan du själv teckna en privat sjukförsäkring till önskat belopp, jämförbar med en loss av licence. Vad man försäkrar, och till vilket belopp är ju högst individuellt beroende på vilken risk man upplever. Just att bli av med sitt medical pga av tex en synförsämring eller någon annan defekt upplever jag som ganska stor, och som kan ske oförutsättbart. Därför känns det angeläget att ha en försäkring. Om jag blir av med jobbet får jag inte ut något på försäkringen, det blir a-kassa på ca 11 000 kr netto i månaden. Jag kan teckna en tilläggs försäkring även på detta, liksom du vilket jag inte gjort. Jag har inte sagt att lönen är dålig, men jag tycker inte att det är rimligt att sänka den heller. Du valde uppenbarligen att INTE bli pilot, så du måste ju vara medveten om vad du valde bort, likväl som jag visste vad jag valde. Jag tycker min lön är rimlig, håller på att läsa en universitetsutbildning på halvfart parallellt med flygandet. Troligtvis kommer det jag utbildar mig till att ge en högre lön än flygandet när jag är klar.

Persona Non Grata
2010-07-02 00:55

Det pratas of loss of license. Ok. För loss of license krävs väl att man gör ett gravt fel eller blir sjuk. För oss andra i yrkeslivet faller vi tillbaka till sjukpenning, gör vi något riktigt fel blir vi av med jobbet. Precis som ni. Ni är väl inte den enda yrkesgruppen som kan drabbas av loss of license. Det gäller inom sjukvård, flygledning mm. Varför ska då era förmåner vara så mycket bättre? Jag är inte avundsjuk på era förmåner, det har ju vissa företag förhandlat sig till på den gamla goda monopoltiden. Må så vara att det kostar skjortan för företagen, vilket visar sig i deras resultat men det är ju fakta. Men att kräva det i dagens förändrade läge är väl att skjuta sig själva i foten.
Lön är väl alltid en fråga för diskussion: Du tycker att lönen är dålig, ok, men det var ju trots allt du som valde. Vad tycker du själv är en rimlig lön för vad du gör med den utbildning du har?

?
2010-07-02 00:29

Persona Non Grata, för att föra diskutionen vidare hade jag uppskattat om du svarade på mina tidigare frågor. Utan svar på dessa kan jag inte se det självklara i det du skriver angående utbildning. Utan att gå in mer detaljerat på vilka yrkesgrupper som tjänar mer än piloter, kan vi konstatera att dessa finns, likväl som det finns yrkesgrupper som har lägre lön än sjuksköterskor. Varför ska sjuksköterskorna ha mer än många andra? Detta är väl inte rimligt. Jag ser att din argumentation gäller pension, min lönen. Jag tror dock vi försår varandra.

X
2010-07-02 00:21

Persona non grata:

Inte heller kan sjuksköterskan få sitt tillstånd att utöva sitt yrke indraget på samma premisser som gäller för piloter. Från det att man fyllt 60 kan man heller inte få ut ersättning från en loss-of-licence-försäkring. Därför bör piloter få tillräckliga inbetalningar för att kunna gå i pension vid just 60 års ålder.

Om arbetsgivarna istället anser att man ska jobba till 65, bör man givetvis erbjuda en ny typ av certifikatförlustförsäkring som täcker upp de förluster en pilot lider om man förlorar sitt certifikat mellan 60 och 65. Det krävs ju inget geni för att förstå att en pilot som arbetat 20-30 år inom yrket och inte har några andra utbildningar eller aktuella arbetslivserfarenheter har lätt att hitta ett nytt jobb om man blir av med sitt certfikat. Detta är knappast arbetsgivarna intresserade av.

Persona Non Grata
2010-07-01 23:58

Självklart bör utbildning löna sig…och det gör det ju också. Men vilka grupper i samhället har samma pensionsinbetalningar som piloter på SAS och Avia?
Inte har sjuksköterskan det, ändock med längre utbildning än en pilot.

Jens
2010-07-01 23:43

Så är det 😉

?
2010-07-01 23:02

Varför ska du, Persona Non Grata leva på mer än existensminima? Varför ska du ha det bättre än andra? Utbildning bör inte löna sig, detta kan leda till att vissa tjänar mer än andra. Dessutom, taket på mitt hus läcker in, du borde göra ett hål i ditt tak så det läcker in hos dig med. Det ska vara lika för alla eller hur?

Persona Non Grata
2010-07-01 22:05

Vad är det som säger att just piloter ska ha mer i pensionsinbetalningar än vad en vanlig “dödlig” har ? Bara för att SAS- och Aviapiloter lyckades förhandla sig till det i forntiden innebär väl inte det att denna idioti behöver fortgå i all oändlighet.
Någon som kan svara varför just piloter ska ha större pensionsinbetalningar än andra i samma företag?

L
2010-07-01 14:02

Det blir svårare och svårare att jobba sig uppåt i denna bransch. Erfarenhet värderas inte längre. Samtidigt blir det lättare att komma in -bjud under alla andra bara…

Arbetsvillig
2010-07-01 13:26

Jag trodde detta skulle vara ett ställe att utbyta erfarenheter och tips på. Men det verkar mest vara en massa gnällande över diverse. Om ni nu tycker att det är så dåligt betalt så behöver ni ju faktiskt inte söka jobbet. Det är ju valfritt upp till var och en. Det finns väl inget arbete man går in med topplön i, man får jobba sin väg uppåt för att komma någonstans. Man kommer ingenstans med gnäll. Det är en hård branch och det är inte kul för någon men så är det bara. Man får göra så gott man kan.

XYZ
2010-06-29 23:03

Dessa herrar bolagsägare på Nextjet åtnjuter genom sin egen anställning som piloter på andra bolag med K-avtal i SPF, en skaplig pension. Men de kan inte ge ett bra pensionsavtal till sina egna anställda. Skitdåligt och endast egoistiskt tänkande ut i fingerspetsarna. Dela med er mina herrar och blir era kostnader högre så ta mer betalt för er produktion. Era anställda ska inte betala för att ni ska sko er personligen.

Karlsson på taket
2010-06-29 22:44

Synd att ägarna som jobbar i andra bolag än i nextjet inte vill förstå att även vi på firman också önskar bra pensionsinbetalningar från bolaget. Tyvärr är det den lägsta inbetalningen av alla bolag i Sverige som de gör. Skämmas kanske?

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500