Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

EasyJet, handbagage + inchekat bagage

Tråden startades av Drysen

Jag ska resa med EasyJet imorrn och min far påstår att 20kg policyn gäller handbagage + inchekat alltså tex: Handbagaget väger 5 kg och incheckat 15 kg sammanlagt 20 kg.

Jag däremot påstår efter att läst på easyjets hemsida att det incheckade får väga 20 kg och handbagaget får “väga hur mycket som helst”, så länge man kan lägga upp bagaget i “overhead bins” utan problem.

Vem av oss har rätt?

Publicerad den 2010-06-12 16:54
Skriv ett svar
Antal svar: 9

svar

Mildred
2016-02-24 23:25

8 kg är max för handbagage. Vet inte var ni fått ifrån att det skulle vara obegränsat.

Mikael Å Lery
2010-06-21 07:51

Till “Hemsidan”!

Du känner dig som en kamel när du åker med easyJet?? Vad du har för dig i sovrummet med din fru (eller vad det nu kan vara) som får dig känna så, kan du behålla för dig själv.

Du har ju ett val att ta. Betala gärna överpris på SAS eller BA. Tro inte på att de inte tar betalt för handbagage. Det bakas in i grundpriset.
Betala gärna “mindre” pengar och åk med Ryanair. Glöm då inte att lägga till för resan till Skavsta eller Västerås, att du får betala för att checka in online, samt väldigt litet handbagage. “Safety first”….. inte så säker, med den press som deras personal utsätts för.

Stå upp för vad du har tid och råd med! Du verkar ju annars vara en klok man eller kvinna, men att gnälla på easyJet för att du inte har råd att åka t.ex SAS, är bara patetiskt!

Drysen
2010-06-20 23:23

Tackar för infon! Hann dock inte läsa ditt innan jag åkte så jag åkte ner till flygplatsen med en väska som vägde 15 kilo och ett handbagage som vägde 5 kilo. Så vägde dem bara väskan, kändes lite surt för jag hade ju kunnat ta med mig 5 kilo till, som jag faktiskt skulle behöva. Men men, nu vet jag tills nästa gång i alla fall!

Anders Jönsson
2010-06-18 21:48

Hej!
Du har själv helt rätt. Handbagaget får väga obegränsat så länge du själv kan hantera det obehindrat. Däremot gäller de traditionella måttgränserna på handbagaget för att det ska kunna få plats under stolen framför, dvs du ska kunna få plats med det i de provkorgar som finns runt om på flygplatserna. De exakta måtten finns på hemsidan.
Om din väska inte passar i måtten när du kommer till gaten riskerar du att debiteras o ditt handbagage placerad då i lastutrymmet.

Vad gäller incheckat bagage så måste du ha antingen bokat en väska o betalt lite extra för den då eller köpt det på flygplatsen vilket är rätt dyrt. Maxgräns är då 20 kg och har du mer rekommenderar jag att du bokar det via hemsidan då kostnaden per kg “övervikt” är rätt dyr.
Det går även att där boka fler väskor till ytterliggare merkostnad.

MVH
Anders Jönsson, pilot easyJet

Drysen
2010-06-12 19:20

Lite tråkigt faktiskt. Först och främst gillar jag inte att förlora och så måste jag försöka få bort 1 kilo ungefär.

På hemsidan
2010-06-12 19:09

Skulle man kunna säga, hur känns det för dig?

Drysen
2010-06-12 19:07

Så då är det min far som har rätt då?

På hemsidan
2010-06-12 17:44

Vill också tillägga att varje gång jag själv reser med EasyJet känner jag mig riden som en kamel..

På hemsidan
2010-06-12 17:01

We allow 20kg of baggage per passenger. You can buy extra bags or weight now at a special rate, or at the airport at a more expensive rate.

Change the number of hold bags or extra weight for this booking to suit your needs. Further bags can be added online at any time via My easyJet.com. Purchasing additional bags does not increase your weight allowance. Our baggage handlers are strong and careful, but to save their backs no single bag may weigh more than 32kg. Bag charges are non-refundable.

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500