TUI pilot assessment?
Någon som vet hur TUI kör sina assessment? Hur brukar upplägget se ut?
svar
Så något nytt från TUI?
Vad kan man förvänta sig som pilot på TUI? Hur ser schemat ut högsäsong kontra lågsäsong?
@Nyexad
Ja, söka ska du göra, sen är det många andra parametrar som ska stämma.
Är det värt att testa söka om man är helt nybakad utan type rating och noll timmar på jet?
De skriver på sajten att man hamnar i poolen för kommande behov. I introfilmen säger de att det kan vara svårt att välja vilket flygbolag man vill jobba åt när man är nyexad….som om man får välja)))) Jag gjorde något grejs på nätet igår. Rätt kul grejer faktiskt. Man upphör aldrig att förvåna sig vad psykologer hittar på. Man skulle ha blivit psykolog. De verkar ha fantasi. Eller varit intresserad av fotboll, de tjänar också bra, men blir sålda och köpta, så valet kan vara svårt.
Ska det in 12 Type Rated F/O och 6 Non Rated F/O, kommer det nya flygplan?
@A220
Gjorde datortester i April och skall nu göra intevjuv och vidare tester i Maj så det är redan på G. Förhoppningsvis hör dom av sig till dig också!
Är det någon som har hört något från TUI gällande Non-Rated?
Sitter på BT med 2500h och har sökt, men har ännu inte hört något. Tänkte kolla om någon fått återkoppling.
Nej inte id
Har TUI ID-avtal?
De lönerna är från gamla kollektivavtalet.
1: 38961
2: 41802
3: 44640
4: 47476
9: 78624
Tilkommer fast 1600 i mobilersättning, en del olika variabla tillägg och blocktillägg, år 1 ligger man runt 60-65 brutto.
Stämmer dessa löner för F/O TUI?
Börjar alla på nivå 1, även med tidigare erfarenhet/rating?
4 – 44578
3 – 41915
2 – 39250
1 – 36582
Ingen som vet något om expansion i BLX? 12 F/O är väl typ en maskin till..
Tui rekryterar igen, 12 tjänster verkar det som! Expansion på gång? Har ni hört något?
Fly4 skapdes för att flyga 3 part för TUI . Dom täcker upp mestadels i UK. Dom har flygit i flera år så det är inget nytt. Nyhet för dig. Låter väldigt bitter är 100 på att du ej fått jobb eller ens är pilot. Garanterat
Ska dem anställa fler piloter i år?
En mindre del..? Tui äger 49% och Enter 51. Bolaget kommer uteslutande flyga för Tui from April/maj, så du kan lägga ner snacket om att de inte flyger Tuis produktion. Hahaha! Skulle aldrig sätta min fot på Tui, så kul att sitta styrman i 10-15 år är det inte.
Hej
Har stått i poolen i ett år i mars utan erbjudande. Se er om någon annan stans är mitt tips.
Nahoj
Fly4 tillhör Enter TUI äger en mindre del i bolaget. Det är en gammal nyhet.
Dom flyger det som tex Jettime BRA gjorde landsort i UK samt för andra bolag etc.
Finns ingen substans i vad som skrivs. Är man besviken för att man ej blev antagen fine var besviken men sprida osanning och hitta på saker är inte okej.
Tui har redan startat upp fly4 airlines som idag huvudsakligen flyger i UK men from våren ska 3 kärror till in i produktionen, då med bas i Amsterdam och flyga uteslutande för Tui. Nästa år tillkommer ytterligare fyra kärror och även om de primärt kommer användas i Benelux och UK så kan de absolut flyga Nordics produktion. Garanterat billigare än att öka flottan på svenskt AOC.