Finnansierad utbildning
Finns det fortfarande de flygbolag som idag utbildar sina egna piloter och därmed står för din utbildningskostnad, i Sverige eller utomlands? Eller är det Trafikhögskolan i Lund (som förmodligen kommer att hänvisa till nya yrkeshögskolans utb) som gäller för att undvika självfinnansiering för detta.
Tack på förhand
svar
Menar du själva grundutbildningen, eller typutbildningen på respektive flygplanstyp?
Jag tyder frågan, så att du syftar på själva grundutbildningen. Dvs från inget cert ända upp till commersiellt.
Så vitt jag vet finns det inget flygbolag (iaf i skandinavien/ norden) som står för grundutbildningen. Så vill du ha den betald måste du antingen bli antagen till flygvapnet, eller få en av ett fåtal platser på trafikflygarhögskolan (TFHS).
När det gäller typeratings, så är det olika från bolag till bolag. En del bolag betalar din utbildning på aktuell typ, andra “lånar ut” pengarna till dig (bonding) och gör antingen löneavdrag under ett antal månader (år), Alternativt att man skriver av “skulden” efter tex 2-3 år i bolaget. Andra låter dig betala ratingen innan/ i samband med kursstart.