Pan Am – Verkligheten bakom TV serien
Jag tycker att den var bra, förväntningarna var skyhigh, men den höll måttet.
svar
Pan Am hade eleganta stews, till skillnad fran manga europeiska flygbolag som man helst undviker.
“Coffee, Tea or Me” beskriver kabinprimadonnajobbet best.
Hur kan man ta en spelfilm från Hollywoodfilm så jävla seriöst?? Det är ju liksom ingen dokumentär som tv3 sänder. Svälj bitterheten alla ni patetiska wannabes som kuskar omkring på alla diverse bananbolag. Jag tycker att det är kul att flyget en gång i tiden hade lite glamour och stil.
Äh kom igen nu, serien är inte av piloter, för piloter. Ni får väl se att det är en underhållande serie som ska vara för allmänheten. Jag tyckte den var lite rolig, varför hänga upp sig på pilotnördiga detaljer istället för att inse att det är kul att någon vill göra en skön serie om flygpersonal, se det som en ynnest istället för att gnälla!
Kanske kul att se på men innehållsmässigt larvigt och B. Kan med säkerhet säga att Pan Am inte skulle satt samman besättningen på sin första B707 flygning med så oerfaret folk och en nyutnämnd Kapten på 30+ år…….
Jag tyckte jag kände igen mycket av berättelserna jag hört från om Pan Am värdinnorna.
Att det var stenhård kontroll av klädsel och vikt mm.
Animeringarna kan man diskutera.
Med över 30 års erfarenhet från branschen är jag mycket besviken på detta program. Inte alls vad jag trott utan bara trams med en massa pålagt ljud, löjlig handling och musik. Pinsamt dåligt och larvigt. SYND! Dessutom orealistisk och med många sakfel.