Primera air
Hej jag har alldrig jobbat som “flygvärd-värdinna” någon som vet hur det är att arbeta på primera air eller något annat bolag vad tjänar man som ny osv all inf är tacksamt bra o dåligt !:)
svar
Hej, Primera har tagit över stafettpinnen gällande den tillåtande dryckeskulturen från NVR som tydligen har lyckats städa upp de senaste åren. Många ofräscha alkoholromantiker kvar på Primera. Kolla NVR som nr 1 och TUI el Thomas Cook som nr 2 om du är seriös. Löneläget är en bisak, du kommer in i lönestegen på ett bolag, klättar förhållandevis snabbt och sedan är det svårt att kliva över till ett annat bolag utan att backa i lön. Välj därför med omsorg och lycka till!
Det är ett bra gäng som jobbar på bolaget och vi har skitkul på stoppen, tveka inte, testa och tycker du att det är för jobbigt eller tråkigt så har du i alla fall prövat.
Mo pratar om “dansk” besättning, alla som jobbar/jobbat i bolaget vet att det är skillnad mellan länderna.
Hej igen
Ja erfarenhet har jag, men min sak i frågan är uppenbar.
Men det vore intressant att hör nått från dom hävdar motsatsen att detta bolag är bra och som stannar där i sin argumentation. Skulle vilja koppla till MO: om personalen beter sig som dom gör ombord, kan det bero på att de inte trivs med sin arbetsplats? Kan det bero på att det inte trivs med sin arbetsgivare? Ja skulle jag vilja säga detta är ett resultat av de förhållanden som råder där.
Nu har jag inte jobbat för Primera, men var tvungen att klicka upp tråden ändå. Icke pilot, men ofta passagerare och behandlas normalt väl, men har aldrig blivit så dåligt mottagen och nonschigt bemött som av Primeras danska besättningar. Skrev och klagade till op men fick ett goddag yxskaft till svar. Inte mer Primera för min del.
Lönen är helt ok, låt dig inte skrämmas av en låg grundlön vilket många bolag har. Det som gör lönen är provisionen på det som säljs ombort dvs förbeställd taxfree samt det som sälj under flygningen. Lönen är helt ok!
låter bra ! ja håll tummarna för mig.
hur ser lönen ut ca?
Mvh M
Primera är ett bra bolag!
Håller tummarna för dig, tror du skulle trivas. Ett trevligt bolag oavsett vad andra säger!!
Tackar för olika inf man kanske ska skaffa sig en egen uppfattning när man väl börjar jobba om man kommer in i branschen .
Har sökt Primera och hoppas faktiskt på en intervju där:)
delge gärna mer erfarenheter och vad ni vet är tacksam för vettiga svar och att slitna på tangenterna för stavfel har väl ingen dött av :)?
Mvh M
Tommy – Du verkar ju uppenbart ha erfarenhet så då kanske du ska ta o berätta lite själv.
Vore intressant att få höra vilka bolag som är sämre i Sverige eller varför inte norden? Kanske du jobbar för denna arbetsgivare och tycker att det är lite jobbigt, det är väll alltid bra att sanningen kommer fram och att diskussionen lufts upp och att man har högt i tak vilket man inte har i Primera eller?
Inget fel i att jobba för dom!
Det är nog inte det bästa bolaget men att utnämna det till flygets sämsta arbetsgivare är nog att överdriva. Det finns många värre bolag att arbeta för.
Och alltid alltid med två L!
Trist att man går in och kommenterar en stavelse och inte själva frågan.
Hur du än tänker och vill göra, så jobba inte för primera air, skulle vilja säga att det är den sämsta arbetsgivaren inom flyget och har varit det länge nu. Gå bara tillbaka och se på äldre inlägg. Det finns fortfarande några bra och hederliga bolag som TUI, Tomas C. Apollo eller varför inte faktiskt Norwigen och detta säger jag efter många år i luften.
Stava aldrig aldrig med två l.