Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Batteribränder i flygplan ger ny energikälla!

Tråden startades av Nickel

Under vissa omständigheter kan batterier bli mycket varma och rent av orsaka brand.
Detta gäller Nickel- och Lithiumceller.

-UPS 747-400F förolyckas efter brand i cargo, Dubai Sept2010.

-Asian Airlines 747-400F förloras efter brand i cargo, Sydkorea Juli 2011.

Vid bägge olyckorna misstänker man att lithiumbatterier som funnits i elektronik man haft som last
varit orsaken.

Att Nickelceller kan råka ut för så kallad “temp runnaway” har länge varit känt. Just därför har man säkerhetssystem ombord på flygplan som skyddar mot detta fenomen när det gäller planets egna batterier..

Två elektrokemister vid namn Stanley Pons och Martin Fleischman höll troligen på att utforska fenomenet när dom upptäckte att energin man fick ur cellerna var mycket större än vad som kan förklaras med kemiska reaktioner. Under 1989 kallade man till presskonferens vid Utah universitet.
Olyckligtvis kom fenomenet att döpas till “Kall Fusion” av journalister och man kom därmed i konflikt med dom fysiker som forskat i”Vanlig Fusion” utan framgång sedan 1950-talet.
Denna konflikt har lett till en stigmatisering av all offentlig forskning i ämnet.

Under åren som gott sedan 1989 har dock forskningen fortsatt, mer eller mindre i skymundan vid åtskilliga laboratorier runt om i världen, varvid Fleischman och Pons resultat kunnat repeteras vid minst 200-talet tillfällen.

Nu går det att ställa sig i kö för en så kallad E-Cat som skall vara ute på marknaden inom två år.
E-caten ger 10kW värmeenergi men förbrukar endast 700 watt el och några gram Nickelpulver laddad med väte. Priset för apparaten är 4000E och nano-nickelpulver kostar c:a 5 usd/gram.
10 kW räcker för att värma en normal-villa.

Publicerad den 2011-12-12 19:15
Skriv ett svar
Antal svar: 8

svar

Nickel
2011-12-19 20:58

Tänk om Britney Spears och Maddona skulle vara bakgrund-dansare för någon i an talang-jakt, vem skulle publiken se?

I min tråd har jag nämnt två flygolyckor som inledning, men huvudämnet är en helt ny energikälla som både är ren och billig.

Lärdom: Folk läser bara dom första raderna på en tråd. Meningslöst att skriva längre.

Nickel
2011-12-18 19:09

Cargo 2;

Ber om ursäkt om jag verkade petig!

Har funderat på en sak som kanske du kan svara på?

Om man nu skulle få brand i cargo. Varför tar man inte bara på sig maskerna i cockpit och dumpar
cabintryck manuellt?

cago 2
2011-12-18 16:55

Nickel: Skojigt att du skall märka ord när du inte ens kan ange rätt namn på
ett flygbolag. ASIANA heter dom inte Asian Airlines.
Annars kan du googla vad dom olika flygbolaget har för prefix, en snabbsökning
ger vid handen:

OZ = Asiana Airlines
5X = UPS

Källan är respektive lands haveriutredning.

Bateribrand i cargo är en myt. Reglerna är rigorösa, riskerna finns inte nere
i cargo utan bland passagernarna där man friskt och vågat utan minsta emballage blandar datorer, kameror mm med parfym och sprit.

Det som sker i overhead compartment existerar inte innom fraktvärden.
Försök att skicka det som fins i en normal bagagehylla som frakt,
tex 10 flaskor sprit , 20 flaskor parfym, 10 flaskor aerosoler och lägg till 2-3 laptops som grädde på moset. Allt emballerat i plastpåsar och kabinväskor.
Skrämmande. Endera är det vi innom cargo branchen som tar regler och förordningar på allt för stor stort allvar eller så är samma ämne /vara mindre farlig bara för att den är i en annan del av flygplanet.
Brand ombord, oavsett orsak, är bland det otrevligaste man kan tänka sig och,
ja jag har varit med om det.

Nickel
2011-12-15 23:21

Cargo 2!

Vill du vara vänlig och förtydliga!

Detta är ett öppet forum, 5X och OZ är knappast svenska! Din svenska-lärarinna skulle klart underkänna ditt språk. Vad du försöker säga är säkert viktigt. Vi vill veta.

Vad har du för källor?

cargo 2
2011-12-15 16:32

OZ haveriet är nu officiellt klassat som självmord av piloten.

5X Är inte klarlagt förutom att branden startade i cockpit, inte på maindeck.
Om du det är ett Lithiumbatteri som överhettats så lär det knappast vara incheckad
frakt utan något annat.

MNP
2011-12-13 11:27

Det är inte ovanligt att kilovis med billiga kinatillverkade LithiumPolymer-batterier fraktas i anonyma paket från onlinehobbybutiker.
Är inte cellerna isolerade så kan de vid temperaturförändringar svälla lite och kortslutas, då blir det inte roligt.

Jag är själv förvånad att man inte får beställa bränsle till hobbymotorer via postpaket då det räknas som faligt gods, men dessa LiPo-ackar går som vanliga EMS-paket.
Själv förvarar jag alltid mina i flamsäkrade väskor av fiberväv då de inte används.

Pilot
2011-12-12 20:31

Det ar inte ovanligt att batterier i laptops exploderar.

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500