Air France–KLM eller Air Canada?
Jag ska flyga från Stockholm till Havanna i sommar. Det finns i nuläget två alternativ att flyga dit, båda kostar ungefär lika mycket.
Alternativ 1, Air France–KLM:
Flyga MD-11 via Amsterdam med KLM på ditvägen, 77W med Air France via Paris på hemvägen.
Alternativ 2, Air Canada:
Flyga 77W via London till Toronto, Embraer 190 vidare till Havanna. Samma sak på hemvägen.
Det är ekonomiklass som gäller.
Har någon här erfarenhet av flygbolagen och flygplanstyperna? För-/nackdelar med alternativen? Är det så hemskt att flyga ekonomiklass i Air France 777:or som folk säger? Bör jag passa på att flyga MD-11 innan de är historia?
svar
Erik: I see! Air Canadas Embraer skall dock vara väldigt bekväma att flyga, enligt de recensioner jag läst online. De har bl. a. 33″ i pitch i ekonomiklass vilket är bra, och ett bra IFE-system med PTV.
Castro: Hur mycket tror du jag bryr mig?
Jag skulle inte besöka Kuba även om jag fick betalt.
Johan vakna. Den flyger inte tcas på sommaren. Bara medelhavet då.
Ett tredje alternativ är kanske Thomas Cook direktflyg från ARN till Havanna? De går dock inte hela året och endast en dag i veckan… Men de kan ju löna sig o de går o hitta billiga flygstolar med charterflygen.
Även om jag hemskt gärna vill säga Air Canada (bättre bolag i mitt tycke) så får jag nog rekommendera AF/KLM eftersom det inte är speciellt kul att flyga EMB190 från Toronto till Havanna… Sen är det väl en bonus att få flyga MD-11 innan de sista pax-maskinerna pensioneras och sätter lite punkt för en era… (drömmen hade väl egentligen varit att få flyga en Tristar, men det är nog inte så enkelt…)