Framtida ingenjör inom flyg
Hej alla inbitna flygtorgsbrukare!
För ett tag sedan startade jag en tråd om detta ämne som jag tyvärr nu inte kan hitta, så jag startar en liknande.
Jag är en hyfsat ny pilot på marknaden, men som det ser ut nu, så har man ingen större lust att slita i all oändlighet med dåliga flygjobbskontrakt, så jag kommer studera vidare i höst till högskoleingenjör inom flyg är det tänkt, och hålla certen igång närmsta åren.
Nu till frågan. Folk har gett mig sina synpunkter på utbildningen i Västerås på MDH (högskoleingenjör med inriktning på flygteknik) och den har jag sökt. Även maskinteknik som är en högskoleingenjörsutbildning på KTH Södertälje har jag sökt, och saken är den att jag har möjlighet att tacka ja till någon av dem, men vilken ska man välja?
Det optimala och roligaste vore väl att läsa flygteknik i Västerås, då det har med flyg att göra. Men å andra sidan så är det inte speciellt många som börjar jobba just inom flyget som nyutexaminerade när marknaden ser ut som den gör, utan ofta inom samma områden som man kan jobba inom med en maskinteknikexamen. Därför funderar jag på utbildningen på KTH likaså.
Så vilken skola skulle ni som har grunder för det hela rekommendera mig? MDH i Västerås för det treåriga flygingenjörsprogrammet, eller KTH Södertälje för det treåriga maskintekniksprogrammet?
svar
Det var ungefär det jag trodde och det jag hört tidigare! Tack så mycket för svaret!
Hej!
Jag har själv läst Flygingenjörsprogrammet i Västerås. Är man flygintresserad så är det såklart ett kul program att gå.
Jag har dock erfarenheten av att det är lite för smalt och specialicerat. Det är ju trots allt inte så många ingenjörsposter i ett flygbolag så konkurrensen blir ganska hård.
Om jag var du skulle jag ändå gå flygingenjörsprogrammet men jag skulle se till att läsa en del kurser som är klassade som maskinteknik med, vissa flygkurser är det redan men inte alla. På så sätt kan du sedan göra ett examensarbete som är godkänt för både en flygingenjörsexamen och maskiningenjörsexamen.
Då får du alltså ut två olika examens men du har inte läst dubbel tid.
Du är då intressant för väldigt många fler företag än just flygbolagen, du kommer då garanterat inte behöva gå utan jobb.
Kontakta studeivägledaren på MDH först för att få mer exakt info om det här. Det var flera som gjorde så på min tid så det var i alla fall fullt möjligt då.
Lycka till!