Flyglinjen har gett upp JKG – CPH
Flyglinjen har gett upp JKG – CPH! Källa: http://www.flyglinjen.se/flyglinjen-gor-uppehall-pa-linjen-jonkoping-kopenhamn/
Som svensk arbetslös pilot gläder detta mig, jag hoppas innerligt att “flygbolag” likt Flyglinjen försvinner till fördel för flygbolag som NextJet. Så detta är ett litet steg i rätt riktning…
//John Gone
svar
Ganska lustig syn en del folk tycks ha på NTJ. Kommer ihåg för några år sen då de var de svarta fåret, lönedumpningar bla bla. Nu tycks de vara Sveriges stolthet, yes, de har ett AOC vilket kvalificerar dem till att kallas flygbolag, att de inte (vad jag vet) äger ett flygplan el att de endast gick 40 miljoner back senaste räkneskaps året tycks inte ha någon som helst betydelse i folks syn.
Om jag inte missminner mig så var det folkomröstning 1994 i Sverige angående ett eventuellt inträde i EU, Europeiska Unionen. Sveriges befolkning röstade ju som bekant “ja”.
Kärnan i det europeiska samarbetet har traditionellt varit att skapa en gränslös inre marknad med fri rörlighet för varor, tjänster, kapital och personer, kallade ”de fyra friheterna”.
Länge leve den fria rörligheten!
Flög med Flyglinjen förra veckan och då var det en svensk pilot så så upprörd tycker jag inte man kan vara
Varför är så många piloter bittra, avundsjuka och skadeglada?
Om man lånar upp en massa pengar och utbildar sig till ett yrke där chansen till att få ett välbetalt jobb med bra vilkor är minimal inom lång tid framöver då får man skylla sig själv. Innan man lägger ner så myckert pengar på ngt gör man inte lite research eller bortser man helt ifrån fakta och hoppas man har tur eller är man bara dum?
Allt förändras även flygbranchen, inser man inte det utan tror att det ska bli som förr ja då är det dags att vakna upp och inte sitta här och vara bitter.
Nämenoj nämenva nämenvaddå
Det gläder en arbetslös pilot, bli busschaffis och var stolt!
Och hur tror du att detta stärker dina kort? Nu flyger en maskin istället för två. Dvs mindre behov av piloter.