Linjenät i norden efter SAS
Låt oss spekulera hur linjenätet i norden kommer se ut efter en eventuell SAS-konkurs.
Nuläge:
I Sverige flyger SAS främst från de statliga regionala flygplatserna och matar trafik till Arlanda. Från Arlanda finns en mängd linjer ut i Europa och till viss del trafik till andra världsdelar.
I Danmark ser trafikflödet likadant ut förutom att de då matar trafik till Kastrup istället för Arlanda.
I Norge är trafiken inte lika starkt koncentrerat till Gardemoen utan det finns även starka stråk mellan regionala flygplatser.
Min spaning framåt:
I alla de tre nordiska länderna kommer den inhemska trafiken med från provinserna till huvudstaden tas över av bolag som Ryanair och Norweigan. Finnair och KLM kommer göra en inbrytning och ta hand om en större del av transfer-passagerare från provinserna. Därutöver kommer vi likt nu ha en viss mängd småbolag som tar hand om de tunna linjerna.
Hur är just din spaning?
svar
Vem ska få del av vinsterna som detta fantastiska nationella flygbolag kommer att göra, skattebetalarna?
Då menar jag först och främst samhällsekonomiska vinster, men vad jag vet finns det inte heller något som säger att ett nationellt flygbolag inte kan gå med vinst om det är delägt av svenska staten. Om jag har fel får du gärna upplysa mig om det och förklara varför flygbolag inte kan gå med vinst om svenska staten är delägare.
På återhörande
Jaha, ja och vem ska då täcka förlusterna som detta fantastiska nationala flygbolaget kommer ha, skattebetalarna?
Att staten (vi medborgare) styr är väl demokrati?
Valbarometern mars 2022
V 8,9%
S 32,0%
MP 3,2%
C 6,8%
Summa 50,9%
L 2,1%
KD 5,1%
M 21,2%
SD 19,4%
Summa 47,8%
Ö 1,4%
Sedan har vi väl alla våra preferenser men jag tycker att i en demokrati skall makten utgå från folkets röstande. Varesig det gagnar mig personligen eller ej.
@KK
Det finns belägg för att ett nationellt flygbolag behövs. Tre LCC som konkurrerar med ARN som fokusstad och två med GOT som dito, som inte flyger på små och medelstora inrikesrutter, ger minimal, läs minimal, transferering. Vill vi ha goda och stabila kommunikationer till ARN och andra flygplatser i landet behöver vi ett eget nationellt flygbolag. Varken tredjedelssvenska SK eller LCCer som gästar på svenska flygplatser kan fylla den funktionen. För att åstadkomma detta kan det behövas statligt ägande, och jag har dessutom hellre svenska staten som ägare än den kinesiska eller qatariska, vilket är det som händer när staten tror att den inte behöver bry sig om sitt nationella flygbolag.
Om inte ordet socialist var ett fult ord innan så vet jag inte, självuppfyllande profetia:)
@Upp med händerna,
För det första har jag inte sagt at någon debattör här är socialist.Men jag vändar mig emot det klassiska svenska socialdemokratiska tänkandet att allt blir bäst om ” farbror staten” styr.
Så är jo verkligen inte fallet
Därutöver behöver ju även ett halvstatligt bolag att konkurrera på marknaden, eller är man beredd att täcka förlust på förlust..
Det finns inga belägg för att ett halv statligt bolag skulle fungera bättre än ett privatägd bolag.
Tunnare linjer som inte bär sig ekonomiskt, kan upphandlas hos privata bolag, som man redan gör, fungerar utmärkt i Norge t. ex.
@KK
Nej, jag tycker inte att staten ska äga allt. Men det privata kan inte äga allt heller. Som du inte läste i mitt inlägg (eftersom du svarar utan att ha läst igenom hela) anser jag att ägandet av ett nationellt flygbolag bör fördelas jämnt mellan statsmakt och näringsliv. Det finns sådana flygbolag som fungerar synnerligen väl. Förklara gärna varför det inte skulle fungera i Sverige, varför det skulle bli ineffektivt och med obefintlig service. Problemen med SJ handlar om flera olika saker, ägandeformen är inte avgörande. Privata tågbolag som Transdev fungerar inte heller fläckfritt.
Du har inga belägg för att ett halvstatligt nationellt flygbolag i Sverige inte skulle fungera. Eller just det, det har du ju. Det är ju bara att titta på vårt grannland, där fungerar det ju inte. Finnair är ju dyrt och ineffektivt och servicen undermålig.
Och börja inte kalla folk för socialister hit och dit. Du vet ingenting om mina politiska åsikter och bör därför avstå från att kommentera dem. Tack.
Det finns saker som den fria marknaden inte klarar av att sköta. Ett av dessa är goda och snabba kommunikationer inom Sverige till samtliga regioner. Att till 100% överlåta det till den fria marknaden är inte görligt. Den målsättning som finns från de folkvalda är att hela Sverige skall leva.
Tyvärr “Det är inte alla förunnat att förstå”!
Ganska mycket unken socialism i den här tråden, flera tycker att Sverige och Danmark ska starta nya ”nationala” flygbolag om SAS försvinnar. Vad menar man med ett nationalt flygbolag, att det ska vara ett statligt bolag förmodligen…
Det kommer bli dyrt,med obefintlig service, och ineffektivt. Som SJ ugf.
Nej det är inte vägen fram, om SAS går i graven, får de flygbolag som vill konkurrera om linjerna. Så fungerar verkligheten i ett kapitalistiskt samhälle, som Sverige fortfarande är. Är medveten om att det finns folk som tycker att allt blir bättre om staten äger allt.
Ryanair och Eurowings senast expanderar och konkurrerar ut SAS och BRA.
Helt rätt tänkt av dem att expandera, starkast vinner.
Siw, mulig det er bedre med Ryanair enn intet fly…..SJ er jo alltid et alternativ, tar det 15 eller 17 t til Stockholm ?
For, dersom ikke Ryanair flyr, vil det “fattige” Sverige ha råd til å betale for PSO-ruter (PSO= Public Service Obligation)
PSO-ruter er normalt ikke Interline….skal se Evenes blir flyplassen for Kiruna ?
@Siw
Håller med. Sverige behöver ett nationellt nätverks- och fullkostnadsflygbolag, något som nästan alla Europas länder har. Detta är samhällsviktigt och en nödvändig del av ett fungerande civilt försvar. Dessutom behöver näringslivet det.
Trevlig helg
I ett annan tråd skrivs om Ryanair, är det vad ni som flyger vill ha?
Ryanair är också ett bolag utan interlining flights.
Knappas något att ha för oss utanför Stockholms området.
Dessutom deras evinnerliga trixande.
Läs:
Ryanair!
The company has often been criticised for its poor working conditions, heavy use of extra charges, bad customer service, and tendency to intentionally generate controversy in order to gain free publicity.
SOME OF RYANAIRS KNOWN BEHAVIORS!
Refusal to recognise unions
Employment conditions
Customer service
Controversial advertising
Misleading advertising
Criticism of surcharges
Fuel incidents
Handling of the 2020 COVID-19 pandemic
Read more: https://en.wikipedia.org/wiki/Ryanair
Ryanair kommer ta en stor del av kakan.
Möjligen även att Airbaltic, Flyr och Norwegian försöker expandera.
Bra spaning Daniel. Ligger mycket i tankarna om de norska nysatsningarna och att Finnair till slut går tillbaka till sin hemmamarknad.
En tanke möjligen kring det är ju det som kom upp på presentationen idag, att SAS långlinjetrafik till Asien inte är mycket att hänga i granen. Så, med SAS bort, då kan Finnarna stanna kvar på Arlanda och lägga ett par direktlinjer österut.
Men det svenska inrikesflyget klarar inte att SAS går i konken!
Detta är kanske inte min spaning, snarare min åsikt om vad som borde göras. Vid eventuell konkurs av SK bildas nya nationella flygbolag för Sverige respektive Danmark. I det svenska bolaget börjar man med 20-30 medeldistansmaskiner (A319/A20N/A321/B737/B738) och ~5 långdistansmaskiner (A21N/A333/A359) som köps från konkursboet. När bolaget blivit etablerat och finanserna stabiliserats utökar man medeldistansflottan till 30-40 maskiner och långdistansflottan till 5-10 maskiner genom beställningar av fabriksnya maskiner. Då kan man också ersätta äldre maskiner från SK. Interna eller externa underleverantörer används på kortdistans. Endast svenska flygbolag anlitas som underleverantörer.
Så småningom ansluter man sig till Skyteam. Alliansen är etablerad i Sverige och har starka medlemmar med starka hemmamarknader i Europa, Amerika och Asien. Man har heller ingen medlem i Nordeuropa idag. Ägandet av det nya bolaget fördelas jämnt mellan statsmakten och näringslivet. Passagerarhandlingen bedrivs i egen regi på ARN. Bagage- och ramphandling bedrivs i egen regi eller av underleverantör på ARN. Handling i egen regi kan senare införas även på GOT och MMX. Operativ bas på ARN, som senare kan kompletteras med GOT och MMX.
Till en början koncentreras alla linjer till ARN som blir huvudnav. Senare kan det kompletteras med direktlinjer från GOT och MMX som då blir sekundärnav/fokusstäder.
Lite mycket fokus på de stora flygplatserna nu.
KLM har ju haft fokus på de regionala flygplatserna i Norge ganska länge, de har även gjort inbrytningar på den Svenska marknaden med trafik på Linköping och (innan corona) Växjö. Där finns det ju ökande möjligheter att även gå till Norrland så man slipper transfer på Arlanda.
Finnair har väl haft trafik till iallafall Norrköping. För trafik österut och till Finland har Vanda större potential än Arlanda.
Lufthansas regionalbolag har än så länge, vad jag vet, lämnat norden i fred. Frankfurt och möjligen även München har bättre connections till Europa och världen än Köpenhamn och Stockholm.
Ganske simpelt – SAS kommer ikke til at gå konkurs.
Mit gæt :
Flyr + Norse lever max et år – begge flyselskaber blev lavet med forventning om at Norwegian ville gå konkurs.
Eurowings dropper ARN efter sommeren.
Finnair dropper ARN når de kan begynde at flyve Asien fra HEL igen.
SAS og Norwegian kommer til at leve sammen, hvilket de gjorde fint inden corona.
Gissar på at Eurowings växer till sig på Arlanda med inträde på viss inrikes och större europanät, likt det de har i DUS, kanske med Eurodisco på några enstaka långdistansrutter.