Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

När kommer Amerikas pilotlöner till Europa

Tråden startades av Charles

På andra sidan Atlanten är pilotbristen stor och Deltas piloter har nyligen fått ett nytt avtal med 40% högre ersättning de kommande åren.
På American får de mest seniora kaptenerna snart 590 000 $ om året. Altså motsvarande ca 520000kr i månaden.
Kommer dessa avtal börja smitta av sig på Europa? Än så länge är här ingen brist på piloter och i Europa kan man börja på ett flygbolag direkt från flygskolan. Det snackas dock om att flygskolorna i Europa inte alls producerar tillräckligt med nya piloter för att täcka behovet det kommande decenniet. Om dessutom USA skulle öppna för green card för EASA-piloter så kan bristen bli ett faktum även i Europa.
Vad tror ni andra?

Publicerad den 2023-03-15 19:36
Skriv ett svar
Antal svar: 24

svar

Patrik
2023-03-19 21:57

Det finns redan nu möjlighet att få green card som pilot och emigrera till staterna. Främst inom regionals. Men vad jag hört är det en riktigt snårig djungel att ta sig igenom och i praktiken är det väldigt få som lyckats.

@piiloot
2023-03-19 13:13

Ska nog vara möjligt. Men man behöver en anställning för att få green card.

Piiloot
2023-03-18 17:08

Är det möjligt för erfarna trafikflygare från Europa att få green-card och konvertera till FAA-cert? Om så är fallet eller om det öppnas upp så borde det finnas många flygförare i Europa som emigrerar till Amerikat.

När
2023-03-17 16:43

När skall Europas pilotlöner komma till Sverige? Man häpnas över pilotlönerna i Sverige, styrmän ute i Europa med ett par tusen timmar tjänar mer än kaptener på större jetmaskiner (läs Boeing/Airbus) i Sverige.

sv. reply
2023-03-17 16:35

Du misminner dig.
Flygbolagen betalar in sjukförsäkring och skatt.

Uppropet
2023-03-17 15:48

Så länge samhället utvecklas med sånt här hyckleri så kommer lönerna förr eller senare tvingas upp.

Vissa, t.ex. handlarna ser inga gränser när de direkt låter folket betala notan. Att vi samhällsmedborgare går på sånt här är obegripligt?

https://www.expressen.se/ekonomi/matjattarna-rasar-mot-priskritiken-direkt-felaktigt/

Puckelbro
2023-03-17 13:44

Lönerna är ofta högre i USA än i Europa, men de har också större löneskillnader. En effekt av detta är att i stort sett vem som helst i norra Europa kan utbilda sig till pilot medan kostnaden är för hög för de flesta amerikaner. Hur tror ni det påverkar tillgången? En annan effekt av detta är att USA i praktiken har levt på kredit sedan slutet på 60-talet. Det är alltid lättare för den som har alla andras tillåtelse att hela tiden hitta på mer pengar…

ïlka
2023-03-17 10:48

För att återgå till ämnet:
Pilotlönerna på majors är betydligt högra i USA än i Europa även om man tar in levnadskostnader. Skatten är beydligt lägre, piloterna har sjukförsäkring och det mesta är billigare i usa än i Sverige. En amerikans pilot har mycket mer pengar att ha roligt med.

Problemet är kanske, som någon nämde att öven andra yrken har lägre lön i Europa. När folk tycker att 150000kr på Ryanair är en fantastisk lön (med allt som inte ingår) så blir det inte svårt för flygskolorna att rekrytera.

Jag tror dock att det utbildas färre piloter än innan. Oavsett om man tycker att det är en bra investering eller en smart risk så är det omöjligt för många att hosta upp en miljon.

Åskådare
2023-03-17 09:47

Ännu en som inte vet vad pilotyrket innebär. Ingen erfarenhet, ingen kunskap. End of discussion.

op
2023-03-17 09:13

Pilot: Jag besvarade inlägget som handlade om piloter men ser att du också nämner andra yrken. “Högkompetensyrken” kan man nog diskutera vad det omfattar. Pilot är en yrkesutbildning till yrkeschaufför som det dock verkar råda brist på. Givetvis med stort ansvar för både ekonomiska värden och säkerhet så det ska vara bra avlöning för detta.

Sedan kan man inte jämföra löner enbart utan det blir en cost-of-living övning m.m. som krävs för att det ska vara relevant.

Reply
2023-03-16 22:43

Om jag inte missminner mig så betalar alla anställda i USA själva in skatten och inte minst sjukförsäkringar och liknande.
Frågan är hur stor skillnaden är när allt är betalt??

Orimligt
2023-03-16 20:14

Helt orimligt att jämföra löner i USA mot Sverige eller Europa.

Tex tjänar en elektriker i USA ca 80.000 dollar om året.

Henrik
2023-03-16 13:21

Förbjud privata flygskolor? Och bara behålla de statliga då menar du eller?
Blir ju inte många kvar då menar jag. Se utanför Sverige är du snäll, vi är blott en lite smula i detta.

Pilot
2023-03-16 11:29

OP
Läs igen..
“högkompetensarbet” =innefattar inte bara piloter

Johan
2023-03-16 10:34

Lönerna är redan hyffsat bra i Europa, det är bara i Skandinavien det är lågt. Ska personalen på ICA tjäna 30.000 ja då ska fan en pilot också göra det. Så fungerar mentaliteten här hemma.

op
2023-03-16 09:14

Du glömmer att löneläget är väsentligt annorlunda för många grupper i USA jämfört med Europa så det är en större fråga än endast piloter och har flera förklaringar.

Pilot
2023-03-16 08:47

Det kommer alltid att finns de som betalar över miljonen för utbildningen. Vilket inte är en dålig investering i sin framtid. Vanligaste vägen är till RyanAir där du som kapten tjänar upp till 150 000kr mån. Så den vägen kommer inte att upphöra så länge lönerna i Europa är så höga som de är om man jämför med övriga samhället.
Vad skiljer sig från USA är vad som redan sagts 1500h kravet, men även att lönerna för högkompetensarbete i USA är högre. De har inte samma avgifter och skatter för arbetsgivare.
Men de har även mycket högre kostnader än vad vi har för tex dagis, skola, sjukvård mm

Hyllan
2023-03-16 08:13

Men kommer det verkligen ut tillräckligt många nya piloter här i Europa?
En utbildning kostar nu en bit över miljonen och jag har svårt att förstå hur någon kan göra det utlägget nuförtiden. Höga räntor och osäkra tider borde avskräcka alla som behöver ta lån för att ha råd.
Jag håller det för ganska troligt att det blir brist om något år. Det är då facken måste enas och driva på för bättre löner och villkor.

Op
2023-03-16 07:21

Aldrig sålänge köpepiloter tillåts. Aldrig sålänge unga naiva korkade människor köper en utbildning för 1milljon för att få äran att arbeta för 30000kr i månaden. Förbjud privata flygskolor förbjud köpepiloter o gör som USA o höj timkravet till 1500h. Hade det varit någon stake i piloter så hade man enats under ett gemensamt europeiskt fack o sett till att saker hade löst sig…

Kurre
2023-03-16 02:18

Kommer aldrig hända och snart är det roliga över i usa också. Inflationen och framförallt höga räntor sätter press på branschen

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500