Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Ryanair till Arlanda

Tråden startades av Mr Pilot

Nu när Ryan startar bas på ARN med ett tjugotal linjer, vilka får handlingen?

Publicerad den 2021-05-06 12:33
Skriv ett svar
Antal svar: 76

svar

Lars
2021-07-10 22:51

Tack min vän av ordning för ditt inlägg.
Du satte en korrekt analys. Ryain har gått från
att inte ha kollektivavtal och liknande, mot att idag
har de kollektivavtal med flertalet piloter i oliks
länder. SAS och många andra gör tvärtemot
och snart möts de. Grejen är att SAS och andra
drakar har fortfarande för stor kostym ich därmed
för höga kostnader.
Du vet vad du skriver och har rätt

Stolpe ut
2021-07-09 12:47

Kommer Ryanair rekrytera in nytt folk när de startar upp på Arlanda? Eller tar de in befintliga anställda ifrån andra baser i Europa?

Vän av ordning
2021-07-08 23:40

En skälig diskussion skulle möjligtvis kunna vara anställningsvillkor i kabinen, respekterande av lokal arbetsrätt, sociala förmåner, konkurrens på lika villkor, utflaggningar till låglöneländer/lågskatteländer osv. Maltesiskreggat irlandsägt bolag som flyger inrikes Sverige och ungmoderat svensk arbetsrätt kan bli svårt för t.ex. SAS att konkurrera med. Men å andra sidan verkar ju SAS ha ett liknande upplägg numera. Så jag vet nog inte vad en skälig diskussion skulle handla om, mer än att pajkastning om säkerhet inte är rätt fokus.

Lasse
2021-07-08 16:11

Tack för ditt inläggande fel fokus.
Men vore intressant att få ditt svar på vad som du tycker
är rätt fokus?
Själv trött på allt gnäll i detta forumet om ryanair

Vän av ordning
2021-07-08 00:38

Tröttsamt med ”ditt bolag suger, mitt är bra”. Incidenter händer alla bolag. Ryan kvaddade en kärra när de tog för många fåglar i Rom, alla klarade sig. SAS höll på att kvadda i Kalmar med en turbopropmotor i reverse. Osv osv.
Fel fokus.

LAS
2021-07-07 11:06

@Lasse
Kan ju kanske bero på att Ryanair inte har funnits på marknaden lika länge som SAS?
Börjar Ryanair börjat flyga i Nordnorge/Svalbard så ska du se att statistiken ändrar sig. Sluta försvara erat clean safety record. Det har varit seriösa incidenter
På RYR som tystats ner, och det vet du.

@Lasse
2021-07-07 10:00

Ryanair startade 1985. SAS har funnits sedan 1946.
Så blir lite konstigt och jämföra sådan typ av statistik

Lasse
2021-07-06 19:46

Att det inte skulle vara säkert att flyga med Ryanair
är bara osanna påståenden. Ryanair har inte haft
en enda olycka sedan starten. Hur många har SAS
haft? Alla dessa osanna inlägg, kommer dem från
avundsjuka uppsagda saspiloter måhända.
Skäms på er och håll er till sanningen

BK
2021-06-27 00:08

Gäller nu att svenska folket EJ väljer flyga med Ryanair

Jörg
2021-06-26 12:16

@christian
Att man betalar 3 gånger mer är för att få flyga tryggt och säkert. Med ryanair flyger du inte tryggt. Fördjupa ditt tänk, så förstår du vad jag menar. En hint: har inget med servicen ombord att göra

Arbetslös crew
2021-06-26 11:36

Någon skrev att utländsk arbetskraft inte vill arbeta här i Sverige.
Pandemin har skapat en enorm arbetslöshet speciellt inom flyget och majoriteten skulle acceptera ett skitkontrakt på Ryan inte för att de vill utan för att de måste. Och det kommer garanterat inte vara några problem för RyanAir att öppna en bas på ARN och flyga med personal från något utländsk bemanningsföretag där ingen betalar skatt i Sverige.

BK
2021-06-26 02:34

Fattar inte hur man ens kan tänka sig flyga med Ryanair.Är man SÅ snål ( fast det blir dyrare )Varför ens resa då?
Dessutom supporta de anst löner&villkor för någon hundralapp.Nä fy.

Bs
2021-06-24 21:52

Cynikern i mig har svårt att tro att flytta från ett eu-aoc till ett annat kommer göra att man plötsligt ”kan” följa dessa regler, men att man inte kunde det innan. Ryanair är nog f.ö. inte tillräckligt måna om att alla skattepengar måste direkt till Sverige istället för att delas upp mellan Sverige och hemlandet Irland för att orka starta upp ett nytt AOC. Finns säkert något annat skäl som är bortom vad vi förstår.

Christian
2021-06-24 21:35

Om personalen på Arlanda (jag förmodar att de startar en rekryteringsprocess för att basera crew i Stockholm?) är anställda i Malta, kommer vi inte få ett sånt rabalder här som Ryanair fick i Köpenhamn när man öppnade sin bas där?

Jag har inte koll på hur mycket crew som behövs för 2 st Boeing 737, men jag tror nog inte att utländsk personal är så sugna att bli placerade i Stockholm?

Hur som helst kommer bolaget göra mer nytta på Arlanda än ute vid lågprisbaracken i Nyköping. Det är väl bara på tal om månader innan Wizz Air presenterar en etablering på ARN.
Nu i efterspelet av pandemin kan jag inte se varför svenskarna vill betala x3 pengarna för att ta sig utomlands med SAS och dylikt, när samma produkt finns billigare hos konkurrenterna?

RYR vs MAY
2021-06-23 16:54

Jag vet inte exakt hur man resonerar, men har hört att det har att göra med att man enligt irländska skatteregler måste betala en stor del av skattekakan i Irland även om man aldrig sätter sin fot där.

Det är väl inte omöjligt att en hel del har hänt de senaste 20 åren, eller mer troligt de senaste 3-4 åren, som gjort att man är något mer mån om att följa lokala regler för alltifrån beskattning till semester- och sjukskrivningsregler. Tidigare har det varit lite si och så med detta i RYR kan man väl säga. 😉

Bs
2021-06-23 09:36

I call bs, men förklara gärna. Vilket problem att anställa personal i RYR med bas i Sverige skulle man mildra med att ha dem anställa på Malta? Det verkade ju fungera med skavstabasering i nästa 20 år.
Mvh

RYR vs MAY
2021-06-22 22:38

Ryanair och Malta Air är samma sak rent operationellt. RYR crew kan flyga MAY flygplan (9H-reg) och vice versa. Det gäller bara att hålla tungan rätt i mun så man tittar i rätt manualverk och kommer ihåg att få med “operated by Malta Air” i PA.

Anledningen att baser i vissa länder (Italien, Tyskland) drivs via Malta Air är som jag förstått det rent skatte-/socialförsäkringsmässiga. Normalt sett har ju RYR crew irländska kontrakt oavsett var man är baserad, men man har tydligen kommit fram till att anställning via Malta funkar bättre i en del länder.

ABC@Micke
2021-06-22 18:40

Givetvis har även Ryanair förstått att det är mer än lite pinsamt att flyga 120 passagerare från Skavsta till Alicante med dyraste biljetten såld för 1299 kr när konkurrerande bolag kör från Arlanda fullastade för det tredubbla.. Visserligen kanske även FR tekniskt sett var fullbokade men många av de som betalar väldigt lite väljer att strunta i resan eller så har de bokat bara ifall de kanske ska åka och för att biljetten nästan är gratis.

Burk
2021-06-22 16:12

Christian,
Låter vettigt. Blir säkert mest kostnadseffektivt på det viset. Ryanairs egen produktion är för dyr.

Stene
2021-06-20 18:25

Haha, Ryan på Arlanda, billigt billigt billigt, Jerry Jerry Jerry….. Burgas all the way……

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500