Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

SAS borde sluta leka lågpris

Tråden startades av Resenären

SAS har i flera år försökt balansera mellan att vara ett klassiskt premiumbolag och att konkurrera med lågprisflyg som Ryanair och Norwegian. Resultatet? Ett urvattnat erbjudande som varken attraherar prismedvetna resenärer eller premiumkunder med höga krav.

Det är dags att SAS slutar jaga lågprisbiljetter de aldrig kan vinna på. Deras kostnadsstruktur, serviceambitioner och varumärkeshistoria passar inte in i den världen. I stället borde de satsa helhjärtat på att bli Nordens självklara premiumflygbolag, med förstklassig komfort, pålitlighet, lounge-upplevelser och smidiga resetjänster för affärsresenärer och trogna privatkunder.

Många nordbor är beredda att betala för kvalitet, men då måste SAS också leverera. Halvhjärtade kompromisser gynnar ingen. Låt lågprisbolagen ta sitt segment. SAS framtid ligger i att våga välja väg, och den vägen borde vara premium.

Publicerad den 2025-07-06 13:55
Skriv ett svar
Antal svar: 0

svar

Inga svar har skrivits ännu

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500